Departmental Staff and Postgraduate Awards

Excellence in Research Award

  • 2016: Dr Alexa Delbosc
  • 2015: Dr Samintha Perera
  • 2014: Dr David McCarthy
  • 2013: Dr WenHui Duan
  • 2012: Dr Yu Bai (inaugural recipient)

Excellence in Teaching Award

  • 2016: Dr Mohan Yellishetty
  • 2015: Dr Ha Bui, Dr Colin Caprani, Dr Asadul Haque, A/Prof Frank Collins, Ms Joan Ko, Dr Tony Ladson and A/Prof Majid Savri
  • 2014: A/Prof Frank Collins
  • 2013: Prof Geoff Rose
  • 2012: Dr Gavin Mudd (inaugural recipient)

Noel Murray Scholar Award

  • 2017 Not awarded
  • 2016 Mayer Melhem
  • 2015 Not awarded
  • 2014 Tim Werner and Li Chik
  • 2013 Daniel Borrie (inaugural recipient)

Professional Staff Member Award

  • 2016: Mr Zoltan Csaki
  • 2015: Mr Frank Winston
  • 2014: Mr Jeff Doddrell
  • 2013: Mrs Irene Sgouras
  • 2012: Mrs Jenny Manson
  • 2011: Mr Mike Leach
  • 2010: Mr Frank Winston and Mr Richard Williamson

OHS Award

  • 2016: Dr Xiaoling Wu
  • 2015: Mr Richard Williamson
  • 2014: Mr Michael Leach
  • 2013: Ms Christelle Schang
  • 2012: Dr Rao Martand Singh
  • 2011: Mr Alastair MacLeod, Shujian Chen, Asghar Habibnejad Korayem and Kenan Feng

Service Award

25 Years

  • 2014: A/Prof Bill Wong and Mr Michael Leach
  • 2012: Mrs Jenny Manson and Mrs Irene Sgouras

45 Years

  • 2016: Mr Peter Dunbar

SSSI Award

  • 2016: Miss Mei Sun Yee
  • 2015: Mrs Xiaoling Wu

Best Tutor Award

  • 2016: Mrs Fatemeh Azhari

Best PhD Thesis Award

  • 2016: Chris de Gruyter
  • 2015: Wasantha Liyanage
  • 2014: Navinda de Silva
  • 2013: Samintha Perera
  • 2012: Dileeka Jasinge
  • 2011: Mohan Yellishetty
  • 2009: Daniel Kong

Best MEngSc (Research) Thesis Award

  • 2016: Fujia Luo
  • 2015: Kenan Feng
  • 2014: Kai Kong

Eric Laurenson Medal

  • 2016: Kefeng Zheng
  • 2015: Peter Bach
  • 2014: Cintia Dotto

Best Postgraduate Publication Award

  • 2016
    • Geo - Mohammad Faizal
    • Resources - Y. Zheng
    • Structures - Mojtaba Farahi
    • Transport - Richard Amoh-Gyimah
    • Water - Dusan Jovanovic
  • 2015
    • Geomechanics - Tharaka Rathnaweera
    • Structure - Samuel Chuah
    • Transport - Farhana Naznin
    • Water - Mei Sun Yee
  • 2014:
    • Water - Xiaoling Wu
    • Structures - Sindu Satasivam
    • Geomechanics - Nadeesha Ukwattage
    • Transport - Charitha Dias
  • 2013:
    • Geomechanics - Wasantha Liyanage
    • Transport - Kayvan Aghabayak
  • 2012:
    • Geomechanics - Navinda De Silva
    • Structures - Chao Wu
    • Transport - Kayvan Aghabayk
    • Water - Matthew Burns
  • 2011:
    • Geomechanics - Samintha Perera
    • Structures - Young-Sun Heo
    • Transport - Amir Sobhani
    • Water - Katherine Lizama

Best Seminar Attendance Award (discontinued)

  • 2012: Han Fang
  • 2011: Ranmalee Bandara
  • 2010: Ben Shannon

Best Seminar Presentation Award (discontinued)

  • 2012:
    • First prize: Peter Bach
    • Second prize: Emily Payne
    • Third prize: Brendan Pender
  • 2011: Bonnie Glaister
  • 2010: Michael Poustie

Postgrad Conference Presentation (discontinued)

  • 2012: (sponsored by Golder Associates)
    • First prize: Perrine Hamel
    • Second prize: Emily Payne
    • Third prize: Anna Lintern

VicRoads Prize in Master of Transport and Traffic (via Off-Campus)

  • 2015: Spencer Milburn
  • 2014: Mark Petrusma
  • 2013: Hannah Ruprecht
  • 2012: Nicole West
  • 2011: Erika Garbayo
  • 2010: Daniel Veryard
  • 2009: Naomi Langdon
  • 2008: Anthony Barton
  • 2007: Mark Alexander

ARRB-Monash Transport Research Prize

  • 2016: Farhana Naznin
  • 2015: Saeed Bagloee
  • 2014: Kelvin Chun Keong Go
  • 2013: Charitha Dias
  • 2012:
    • Seyed Kayvan Aghabayk Eagely
    • Miranda Cornelissen (Special Commendation)
  • 2011: Nirajan Shiwakoti
  • 2010:
    • Mahmoud Mesbah (inaugural)
    • Nirajan Shiwakoti (Special Commendation) (inaugural)