Undergraduate Awards
Level 1 Awards
Top Double Degree Student Entering Civil Engineering
For the student who enters level 2 of the Civil Engineering degree at the end of the year, with the highest average across all units in the previous two semesters in any double degree with Engineering.
- 2021: Abby Randall
- 2020: Carrie May Armstrong
- 2019: Daniel Van Der Leest
- 2018: Marcus Wong
- 2017: Michael Natalizio
- 2016: Sarah Nguyen
- 2015: Robert Rae
- 2014: Alice Barnett
- 2013: John Baker
- 2012: Tony Liang
- 2011: Khuzair Rehan
- 2010: Chau Do
- 2009: Matthew Morrison
Top Student Entering Civil Engineering
For the student who enters level 2 of the Civil Engineering degree at the end of the year, with the highest average across all units taken in level 1 of the Bachelor of Engineering degree
- 2021: Huang Guanjia
- 2020: Jane Elizabeth Mckenry
- 2019: William Khoa Do
- 2018: Olivia Ellis
- 2017: Ben Cressall
- 2016: Brayden Norrow
- 2015: Anna Chan
- 2014: Xiang Yu
- 2013: Daniel Kim
- 2012: Hugh Wallace
- 2011: Jiashen Li
- 2010: Mitchell Hawthorn
- 2009: Andrew Koay
Resources Advisory Board Award
- 2020: Discontinued
- 2019: Dena Alhaw
- 2018: Jack Edgerton
UPC Renewable Australia Transmission Award
- 2020: Discontinued
- 2019: Not Awarded
- 2018: Shinian Qian
Level 2 Awards
Coffey Geotechnics Prize for Geoengineering
For best overall performance in the level 2 Geomechanics unit CIV2242
- 2022: William Wang
- 2021: Daniel Tran
- 2020: Sophie Jayne Li, Clara Khoury-Fadel
- 2019: Andy Mach
- 2018: Michael Natalizio
- 2017: Brayden Morrow
- 2016: Xinjun Liu
- 2015: Alice Barnett, Richard Waid
- 2014: Harin Tennakoon
- 2013: Thirimadura Mendis
- 2012: Khuzair Rehan, Dulan Dantanarayana
- 2011: Alisa Redsell, Mitchell Hawthorn
CPB Contractors Women in Engineering Awards
[This award has been discontinued]
Highest achieving female student in level 2
- 2016: Discontinued
- 2015: Alice Barnett
CSIRO Environmental Energy Efficiency Award
- 2022: Abbey Leys
- 2021: Luke Hall
FL Smidth Progress Achievement Award
For the best performance in MNE2030
- 2019: Discontinued
- 2018: Adam Sederkenny
MMG Merit Award
For Fixed Plant Engineering and Project Management RSE2010
- 2022: Dimitri Van Oss
- 2021: Alastair Jorgensen
- 2020: Tom Charles Collard
- 2018: Paul Murdock
Ndevr Environmental Energy Efficiency Award
Best overall performance in ENE2021 Energy & The Environment
- 2021: Discontinued
- 2020: Liza Kwan
- 2019: Lachlan Szigeter
- 2018: Benjamin Neve
Railand Prize for Water Engineering
For best overall performance in the level 2 Water Engineering unit CIV2263
- 2021: Not awarded
- 2020: Pu Ti Dai
- 2019: Not Awarded
- 2018: Benjamin Cressall
- 2017: Robert Rae
- 2016: Wira Yan
- 2015: Louis O'Connor
- 2014: Desmond Manuelpillia
- 2013: Dulan Dantanarayana
- 2012: Andrew Cox
- 2011: Daniel Forge, Mitchell Hawthorn
- 2010: Laura Cantwell
- 2009: Jarrod Lawson
The Robert Keller Award for Water Technology
- 2022: Bethany Kerwin
- 2021: Kyli Chan
- 2020: Pu Ti Dai
- 2019: Michael Natalizio
Thiess Women in Engineering Awards
[This award has been discontinued]
For the top female students in Civil Engineering degree in level 2
- 2014: Discontinued
- 2013: Hannah Bragge
- 2012: Jaclyn Rotman (Inaugural)
Traffix Group Scholarships
For students completing level 2 and intend to pursue career in Transport Engineering
- 2019: Discontinued
- 2018: Ranaan Sha
- 2017: Luke Hall
- 2016: Tyler O’Hare
- 2015: Joel Docker
- 2014: Liesel De Silva
- 2013: Alexis Souchon
- 2012: Jeremy Yuen
- 2011: Michael Crowley (partly funded by Mirabito family)
- 2010: Richa Sethi (partly funded by Mirabito family)
Traffix Level 2 Traffic Engineering Award
- 2022: Rashane Lokugalappaththy
- 2021: Stefan Simic
Level 3 Awards
Australian Steel Institute Prize
For best overall performance in the level 3 steel structures unit CIV3221
- 2022: Hanlin Cheng
- 2021: Jeffrey Fong, Liam White and Taylor Poon
- 2020: Olivia Amy Ellis
- 2019: Matthew Chau
- 2018: Brayden Morrow
- 2017: Sarah Chancellor-Goddard
- 2016: Lachlan Hawthorn, Lauren McCutcheon
- 2015: Supun Mendis
- 2014: Khuzair Rehan
- 2013: Wasim Kalam
- 2012: Xue Le
- 2011: Stefan Sorensen
- 2010: Chao Ding
- 2009: Chi Hou Un
Coates Hire Structural Design Award
- 2021: Sophie Li
Civil Contractors Federation - The Ian Jacka Award
For the Top student in Civil Engineering Construction CIV3203/CIV2283
Sponsored by CCF
- 2022: Ian Jacka Award & Anton Zangl
- 2021: Tushar Kapoor
- 2020: Thomas James Mccarthy, Julian Andrew Lam
- 2019: Monica Abdelmalek, Lauren McCutcheon, Thomas Russ
- 2018: Ashley Bardis
- 2017: John Baker
- 2016: Hannah Bragge, Billy Liolios, Minghao Li
- 2015: Iresha Dissanayake
- 2014: Lisa Davie, Jaclyn Rotman, Riana Mollard
- 2013: Nicola Howlett
- 2012: Matthew Glowaski
- 2011: Braden Leiner
- 2010: Nick Hunstman, Tim Lowe
CPB Contractors Keith Rix Scholarship
[This award has been discontinued]
For student who displays high level of academic performance in first 2½ years of undergraduate course
- 2016: Discontinued
- 2015: Solomon Lin, Thomas Ruddell
- 2014: Not offered
- 2013: Jaclyn Rotman, Meg Panozzo, Rosemary Huggins
- 2012: Emily Harris
- 2011: David Blamey
- 2010: Cameron Rappell
CPB Contractors Women in Engineering Awards
[This award has been discontinued]
Highest achieving female student in level 3
- 2016: Discontinued
- 2015: Hannah Bragge
Douglas Partners Prize for Geomechanics
For best overall performance in level 3 Geomechanics units CIV3247 & CIV3248
- 2022: Lok Yin Leung
- 2021: Sophie Li
- 2020: Michael James Natalizio
- 2019: Nima Behshad
- 2018: Zhengda Lei, Daniel Richards
- 2017: Xinjun Liu
- 2016: Richard Waid, John Baker
- 2015: Kevin Sylvester, Supun Mendis
- 2014: Khuzair Rehan, Dulan Dantanarayana
- 2013: Ruiqi Guan, Leifeng Shi
- 2012: Anton Shilo
- 2011: Eamon Lai
- 2010: Jarrod Lawson, Peter McDonald
- 2009: Shujian Chen, Matthew Buttigeg
Engineers Australia Structural Division Prize
[This award has been discontinued]
For best overall performance in the level 3 bridge design and assessment unit CIV3222
- 2014: Discontinued
- 2013: Matthew Cameron
- 2012: Qianhui Zhang
- 2011: not offered
- 2010: Stefan Sorensen
- 2009: Chao Ding
GE Hydro Power Award
- 2021: My Long Giang Tran
- 2020: Maximilian Francis Flynn
ICE VLA Fred Green Memorial Award
- 2022: Lok Yin Leung
- 2021: Julia Tan
- 2020: Michael James Natalizio
- 2019: Not Awarded
- 2018: Brayden Morrow
MMG Merit Award RSE3010
- 2022: Jane McKenry
MMG Engineering Leadership Scholarship
- 2021: Discontinued
- 2020: Ruoqi Peng
- 2019: Harrison Rees
- 2018: Lingzu Yuan
Railand Prize for Water Engineering
For best overall performance in the level 3 Water Engineering unit CIV3264
- 2021: Not awarded
- 2020: Melissa Truong
- 2019: Not Awarded
- 2017: Jian Tsen Goh
- 2016: Lachlan Hawthorn
- 2015: Michael Byrne
- 2014: Khuzair Rehan
- 2013: Mengshu Li, Yanming Liu
- 2012: Anton Shilo
- 2011: Eamon Lai
- 2010: Matthew Glowaski, Chao Ding
- 2009: Kai Gong
SRIA Prize for Concrete Structures
For best overall performance in the level 3 structures unit CIV3284 (previously CIV2226)
- 2022: Jordan Godfrey
- 2021: Lauren Guiney, Hadder Ahmed Zadeh and Sheldon McCunnie
- 2020: Kenneth Man-Yik Chong
- 2019: Nima Behshad
- 2018: Matthew Chau, Daniel Richards
- 2017: Jervis Lai & Aonan Xue
- 2016: Xinjun Liu
- 2015: Sarah Chancellor-Goddard
- 2014: Joh Baker, Lauren McCutcheon
- 2013: Jeremy Yuen, Kevin Sylvester
- 2012: Khuzair Rehan
- 2011: Mitchell Hawthorn, Xue Le
- 2010: Michael Crowley, Anton Shilo
Traffix Group Scholarships
[This award has been discontinued]
For students completing level 3 and intend to pursue career in Transport Engineering
- 2019: Not Awarded
- 2018: Stefan Kovacevic
- 2017: Andrew Fitzgerald
- 2016:Anna Loughnan
- 2015: Joshua Williams
- 2014: Jasim Quresh
- 2013: Thomas Harrison
- 2012: David Lee
- 2011: Carly Hunter
- 2010: Bridget Blackburn
Traffic Level 3 Traffic Engineering Award
- 2022: Abbass Kak
- 2021: Marcus Wong
Thiess Women in Engineering Awards
[This award has been discontinued]
For the top female students in Civil Engineering degree in level 3
- 2014: Discontinued
- 2013: Jaclyn Rotman
- 2012: Rebecca Gibbs (Inaugural)
Water Technology (Tom McMahon) Award
Best overall performance in Water Engineering unit CIV3285
- 2022: Leor Simovich
- 2021: Pu Ti Dai
- 2020: Michael James Natalizio
- 2019: Not Awarded
- 2018: Lachlan Twigg
Level 4 Awards
Association of Consulting Structural Engineers Victoria Prize (ACSEV)
- 2020: Feng Xiao, Daiheng Shen
- 2018: Xinjun Liu
AECOM Civil and Environmental Engineering Practice Prize
For highest scoring group in CIV4212 Civil & Enviro Eng Practice
- 2022: Dihan Withanamasam, John Qian, Navshi Bamunusinghe, Amy Tiet, Emma Van Haandel
- 2021: Lucy Goss, Hannah Howells, Hao Pham, James Nevill, Rui Zhang
- 2020: Yihan Hu, Crystal Nguyen, Anusha Thirumalavan, Zeyue Wu, Mingcai Zou
- 2019: Ryan Nettleton, John Requizo, Shou Chien Tan, Aime Weffer Perez, S M Moinudin Shah
- 2018: Fiona Jansen, Sihao Tian, Trevor Hang, Kishan Dissanayake, Trent Radin
- 2017: Julian Lynch, Anna Loughnan, Jason Durand, Phillipa Solly, Guanwen Chen
- 2016: Qing Di Sui, Yin Li, Desmond Manuelpillai, Christopher Nikcevich, Kai Ming Wong
- 2015: Dulan Dantanarayana, Khuzair Rehan, Andrew Wegman, Suthan Mohanakumar
DEDJTR Award
For women in Resources Engineering
- 2020: Discontinued
- 2019: Not Awarded
- 2018: Keely Simpson-Bull
DEDJTR Award
For best international Resources Engineering Student
- 2020: Discontinued
- 2019: Not Awarded
- 2018: Amanda Huang
Foundation Industry Prize for Soil Engineering
For the best foundation design in level 4 Soil Engineering CIV4249
- 2021: Lik Tze Lee
- 2020: Serena Louise Unmack
- 2019: Jin Chern Chai
- 2018: Lauren McCutcheon
- 2017: Cal Taylor
- 2016: Dulan Dantanarayana
- 2015: Khuzair Rehan
- 2014: Matthew Cameron
- 2013: Mitchell Hawthorn, Xue Le
- 2012: Rob McIllwraith, Dusha Dayananda, Niall Tofts
- 2011: Louis King
- 2010: Matthew Buttigieg
- 2009: Hong Huei Yik
Foundation Specialists Prize
For the best final year level 4 Geomechanics project
- Discontinued
GHD Civil Engineering Award Prize
For top graduate in Civil Engineering on the recommendation of the Head of Department
- 2022: Julia Tan
- 2021: Michael Natalizio
- 2020: Matthew Chau
- 2019: Lauren McCutcheon
- 2018: Xinjun Liu
- 2017: Dulan Dantanarayana
- 2016: Khuzair Rehan
- 2015: Matthew Molloy
- 2014: Chloe Green
- 2013: Samuel Teong Jyn Cheah
- 2012: Anton Shilo
- 2011: Matthew Buttigieg
- 2010: Peter Bach
GHD Prize in Water Engineering
For the greatest proficiency in both level 4 Water Engineering units CIV4261 & CIV4268
- 2022: Sejuti Saha
- 2021: William Walujono
- 2020: Melissa Truong
- 2019: Shou Chien Tan
- 2018: Ruth Hicks
- 2017: Jeremy Erlich
- 2016: Daniel Heap
- 2015: Mark Oliver
- 2014: Sophie-Scarlett Stone
- 2013: John Mathios
- 2012: Alison Corcoran, Christophe Feuillye
- 2012: Narelle Hahn
- 2010: Lachlan Crisp
- 2009: Peter Bach
GHD Highway Design Prize
To the group who submitted the best highway design project in CIV4287 Road Engineering
- 2022: Group 1: Billbastin Panthalany, Mohammad Memari, Lawrence Yum, Adrian Vo; Group 2: James Papakyriakopoulos, Steven Thein Kha Sie, Elena Mackay, Nikolas Asimoudis
- 2021: Group 1: Nikou Ahmadi, Cindie Chan, Adam Howgate, Thomas Tran; Group 2: Chris Deng, Vivian Yian Gong, Lirui Guo, Akbar Rizqiansyah
- 2020: Alexandra Thelan, Prahn Nicholson, Ryan Wickenden, Yining Li
- 2019: Muneem Alam, Victoria Ear, Ashray George, Charlotte (Huilin) Xu
- 2018: George Fitzpatrick, Hannah Matthews, Mari Smith
- 2017: Lachlan Hawthorn, John Baker, Georgina McMenamin, James Sissins
- 2016: Andrew Montgomerie, Hoai-My Truong, Harry Vu, James Wah
- 2015: Kirstine Cooley, Luke Davrain, Jacob Frydenberg, Adam Jones
- 2014: Khuzair Rehan, Andrew Wegman, Suthan Mohanakumar, Dulan Dantanarayana
- 2013: Sam Hughes, Melissa Adikari, Jackson Guo
- 2012: Andrew Li, Anthony Leung, Terry Chan
- 2011: Mia Ze Meng, Langduan Huang, Huanzhang Shi, Miao Jin
- 2010: Jarrod Lawson, Amy Dowel, Carly Hunter, Marissa Theodorou
- 2009: Tom Bond, Shanika Ekanayaker, Fraser Goff
WSP Golder Associates Prize
- 2022: Olivia Amy Ellis
- 2021: Yuyao Wu
Golder Associates Scholarship
For student on completion of final year of Civil Engineering has demonstrated academic excellence and best overall performance in Geotechnical and Geoenvironmental engineering
- 2021: Not awarded
- 2020: Yiqi Lu
- 2019: Not Awarded
- 2018: Yiqi Liu
- 2017: Lachlan Lane
- 2016: Josef Khng
- 2015: Joel Docker
- 2014: Supun Mendis
- 2013: Khuzair Rehan
- 2012: Dilshan de Silva
- 2011: Eamon Lai
- 2010: Louis King
SMEC Alexandre Gomes Award
Best Geomechanics Final Year Project CIV4210/CIV4211
- 2022: Yeav Heng, Kiengseng Pung
- 2021: Sandarandi Manawaduge
- 2020: Natalie Tze Tzo Kho, Nhat Truong Nguyen
- 2019: Zhengda Lei
- 2018: Hemant Salwan
- 2017: David Beaumont
- 2016: Shalit Millawitiya
The Geofabrics Pty Ltd Prize
For best Geosynthetics final year project in CIV4248
- 2021: Not awarded
- 2020: Kanglin Tian
- 2019: 2 groups awarded jointly
- Khye Chuen Ha, Kher En Heng, Ser Chiun Kwek, Seong Wei Chin
- Zhengda Lei, Zeyu Li, Nathaniel Low, Qiankun Lu - 2018: Aiden Rawlings, Gunyie Li, Callum Nott, Antony Vlitas
- 2017: John Baker, Aaron Wu, Joel Docker, James Sissins
- 2016: Daniel Kim, Joseph O’Farrell & Evan Williamson
- 2015: Zoe Anagnostakos, Lachlan Summers, Sylvia Korlos
- 2014: Joshua Sly
- 2013: Carla Rossimel, Andrew Kozik, Nial Tofts, Trent Hopkins
- 2012: Simon Roberts, Louis King, David Blamey, Joshua Tait
- 2011: Chris Mahony, Freya Amon, Alexander Ross
Traffix Group Prize
For the best overall performance in all transport units from levels 2-4
- 2021: Hashan Tharindu Hellakala Gamage
- 2020: Joshua James
- 2019: Aaron Fernando
- 2018: Charlotte Hawkins
- 2017: Joshua Richardson
- 2016: Michael Bryne
- 2015: Saul Block
- 2014: Jake Leopold
- 2013: Kristopher Saw
- 2012: Timothy Powell
- 2011: Dimuth Gammampila
- 2010: Aydin Molokov, Tim Dresser
- 2009: Sarah Mahmoud
MMG Merit Award RSE4020
Best overall performance in RSE4020 Mine Design and Feasibility Project
- 2022: Catriona Anne Briody
- 2021 Dena Alhaw
- 2020 not awarded
- 2019: Lingxu Yuan, Jack Smith
- 2018: William Caulfield, Keely Simpson Bull
MMG Engineering Leadership Scholarship
- 2021 not awarded
- 2019: Paul Murdock
Resources Engineering Scholarship
- 2021 not awarded
- 2019: Joelin Ying Yi Chen, Alba Carbonell Rivela, Samuel Amos Warren-Smith
Movement and Place Consulting Prize for Transport Engineering
Presented to the student achieving best overall performance in CIV4284 Transport Engineering
- 2022: Finlay Esler
- 2021: Alice Liang
- 2020: Aime Nicole Weffer Perez, Daniel Joseph Maher
- 2019: Hyun Jun Jang, Daniel Richards, Vybavi Muruga
Mott MacDonald Group Bridge Design Prize
- 2022: Andrew Jauwrias, David Vijian, Santhush Waniganayake, Thomas Truong
- 2021: Not awarded
- 2020: Orissa Dixon, Ibrahim Mithat, Zachary Efron, Hao Pham
Veolia Environmental Services Award for Environmental Impact and Assessment
- Julia Tan
Civil Engineering Vacation Work Prize
[This award has been discontinued]
For the best vacation work report
- 2014: Discontinued
- 2013: William Davis
- 2012: Matthew Gourley
- 2011: Jack Theodorou
- 2010: Matthew Warry
- 2009: Frank koon
Foundation Specialists Prize
[This award has been discontinued]
For the best final year level 4 Geomechanics project
- 2016: Discontinued
- 2015: Joseph Wong
- 2014: Carl Rossi
- 2013: Carla Rossimel
- 2012: Christophe Feuillye
- 2011: Priscilla Kumar
- 2010: Matthew Greenough
- 2009: Chelsea Briggs
Leightons Women in Engineering Award
[This award has been discontinued]
- 2015: Discontinued
- 2014: Lauren McCutcheon, Hannah Bragge & Chloe Green (inaugural)
IStructE Prize for Best Structures Final Year Project
[This award has been discontinued]
- 2018: Discontinued
- 2017: not offered
- 2016: Apon Al-Amin Hossain (inaugural)
Jennmar Australia Mining Leadership Award
[This award has been discontinued]
- 2015: Discontinued
- 2014: Mr Roger Hu
Minova Award
[This award has been discontinued]
For excellence in surface mining systems
- 2016: Discontinued
- 2015: James Curwood
Minova Mining Leadership Award
[This award has been discontinued]
- 2016: Discontinued
- 2015: Nicolas Burri
Mining One Academic Achievement Award
[This award has been discontinued ]
- 2015: Discontinued
- 2014: Mr Gonglinan (Jack) Wu
Mining One Award
[This award has been discontinued]
For best numerical modelling project
- 2019: Not Awarded
- 2018: Jay Rezai
Mining One Mining Leadership Award
[This award has been discontinued]
- 2015: Discontinued
- 2014: Mr Frank Bird
Resources Advisory Board Encouragement Award
[This award has been discontinued]
In Mining Engineering
- 2019: Not Awarded
- 2018: Tram Nguyen
Richardson Prize in Transport
[This award has been discontinued]
For the greatest proficiency in level 4 transport electives and final year transport project
- 2017: Discontinued
- 2016: Nathan Lindner
- 2015: Dylan Noronha
- 2014: Chris Piperidis
- 2013: Kristopher Saw
- 2012: James Dear
- 2011: Damien Georgopoulos
- 2010: Aydin Molokov
- 2009: Brent Hodges
SMEC Prize for Best Structural Design in CIV4235
[This award has been discontinued]
- 2020: Zu Xi Na
- 2019: Xuening Zhang
- 2018: Xinjun Liu, Daiheng Shen
Sustainable Transport Prize in Civil & Environmental Engineering Practice
[This award has been discontinued]
- 2019: Not Awarded
- 2017: Aaron Wu, Qiqin Yu, Priya Argawal, Gunyie Li & Erdem Sen
- 2016: William Crawford, Sunny Chen, Malcolm Liu, Ahmed Al-Hilli & Yifan Zhang (Inaugural)
Thiess Prize for Civil Engineering
[This award has been discontinued]
For the group who submitted the best design in level 4 Civil Engineering Practice CIV4212
- 2014: Discontinued
- 2013: Amanda Cohan, Jonathon Hampshire, Sam Verghese, Melissa Adikari
- 2012: Alison Corcoran, Dusha Dayananda, Bryce Fryar, Niall Tofts
- 2011: Nathan Benbow, Matthew Cheong, Bernard Guevara, Dean Spencer
- 2010: Matthew Buttigieg, Jessica Lee, Lloyd Manning, James Yeates
- 2009: Kevin Kam, Monique de Moel, Jenny Leung
Thiess Women in Engineering Awards
[This award has been discontinued]
For the top female students in Civil Engineering degree in level 4
- 2014: Discontinued
- 2013: Xue Le
- 2012: Eliza Gibbs (Inaugural)