1995 Prize Winners

UnitPrizeCriteriaWinner
Administrative Law Butterworths Prize For excellence in Administrative Law Melanie Butcher
Advanced Company Law Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in Advanced Company Law Dean Kino
Australian Banking Law Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in Australian Banking Law Leonie Bird & Jennifer Bowdern
National Australia Bank Prize Awarded to the student with the highest standing in Australian Banking Law
Civil Procedure Alec Masel Prize (Philips Fox – donor) Awarded to the student with the best result in Civil Procedure Marnie Hammond
Constitutional Law Butterworths Prize For excellence in Constitutional Law Marae Ciantar
Commercial Law Gledhill Burridge & Cathro Awarded to the student showing the greatest proficiency in Commercial Law  
Contract Blake Dawson Waldron Prize Awarded to the student showing the greatest proficiency in Contract Kathryn Bundrock
Purves Clarke Richards Prize Awarded to the student with the best result in Contract Kathryn Bundrock
Company Law Arthur Robinson & Hedderwicks Prize Awarded to the top 10 students in Company Law Tanya Chlebnikowski Jamie Walvisch Andrew Braun Jacqueline Gannon Theresa Hallcroft Marnie Hammond Peter Kay Hamish Fleming Steven Hammerton Sharon Projekt
Freehill Hollingdale & Page Prize Awarded to the student showing greatest proficiency in first semester in Company Law Tanya Chlebnikowski
Criminal Law & Procedure Butterworths Prize For excellence in Criminal Law & Procedure Kian Meng Lim
Environmental Law Butterworths Prize For excellence in Environmental Law Ursula Wynhoven
Evidence Butterworths Prize For excellence in Evidence Melanie Banford
Equity & Trusts Brian Benjamin Prize Awarded to the student showing the greatest proficiency in Equity & Trusts Kian Meng Lim
Federal Criminal Law The Commonwealth Director of Public Prosecutions Prize Awarded to the student showing the greatest proficiency in Federal Criminal Law Michael Croucher
Awarded to the student showing the next greatest proficiency in Federal Criminal Law Joshua Frydenberg
Honours Holding Redlich Prize Awarded to the student who writes the best final year Honours Thesis Marnie Hammond
Peter Twining Prize Awarded to the Honours student who writes the best thesis in the area of Torts Law Marnie Hammond
Supreme Court Exhibition Prize Selected by the Chief Justice on the recommendation of the Dean of the Faculty to the student writing the best final year Honours thesis Marnie Hammond
Supreme Court Prize Awarded to the student selected by the Chief Justice on the recommendation of the Dean of the Faculty to the best student completing final year in the Bachelor of Laws with Honours Marnie Hammond
Industrial Arbitration Freehill Hollingdale & Page Prize Awarded to the student showing greatest proficiency in Industrial Arbitration Katherine Moir & Ingrid Player
International Law Sir Owen Dixon International Commission of Jurists Prize Awarded to the student with the best result in International Law Adam Segal
The Lawyer Hall & Wilcox Prize Awarded to the student who achieves the best result in The Lawyer Kong Leong Toh
Legal Philosophy Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in Legal Philosophy A Brian Downie
Legal Process Butterworths Prize For excellence in Legal Process Adam Clark
Moot Court Sir Charles Lowe Moot Prize Awarded to the student adjudged best in the subject Moot Court Keith Yu-Jene Magnus
Restrictive Trade Practices Corrs Chambers Westgarth Prize Awarded to the student showing the greatest proficiency in Restrictive Trade Practices Malcolm Cooke
Patents for Inventions Corrs Chambers Westgarth Prize Awarded to the student showing greatest proficiency in Patents for Inventions Amanda Quaine
Professional Practice Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in Professional Practice Susan Siew Bee Lim
Property Butterworths Prize For excellence in Property Sharyn Lovett
Deacons Graham & James Prize Awarded to the student showing greatest proficiency in Property Sharyn Lovett
Taxation Arthur Andersen Prize Awarded to the top undergraduate student in Taxation Joel Mahemoff
Torts Clayton Utz Prize Awarded to the student showing the greatest proficiency in Torts Kathryn Bundrock
Clayton Utz Prize Awarded to the student showing the next best proficiency in Torts Trinidad Wallace
Wills, Probate & Administration Butterworths Prize For excellence in Wills, Probate and Administration Paul Wenk
Baldwins Prize Awarded to the top student in Wills, Probate and Administration