1997 Prize Winners

UnitPrizeCriteriaWinner
Administrative Law Butterworths Prize For excellence in Administrative Law Joanne Dace
Australian Banking Law Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in Australian Banking Law Julianne Fitzsimon
National Australia Bank Prize Awarded to the student with the best result in Australian Banking Law
Civil Procedure Alec Masel Prize (Philips Fox – donor) Awarded to the student with the best result in Civil Procedure Sharon Segal
Constitutional Law Butterworths Prize For excellence in Constitutional Law Oren Bigos
Consumer Credit Australian Finance Conference Awarded to the student with the best result in Consumer Credit Michael Caplan
Contract Blake Dawson Waldron Prize Awarded to the student with the best result in Contract Dianna Gleeson
Purves Clarke Richards Prize Awarded to the student with the best result in Contract
Corporations and Business Associations Law Arthur Robinson & Hedderwicks Prize Awarded to the top 4students for excellence in Corporations and Business Associations Law Danny Rosen Alison Groves Shane Ridley Craig Smith
Freehill Hollingdale & Page Prize Awarded to the student with the bet result in Corporations and Business Associations Law Danny Rosen
Criminal Law & Procedure Butterworths Prize For excellence in Criminal Law & Procedure Christopher Young & Eduard Sent
Copyright, Designs and Confidential Information Corrs Chambers Westgarth Prize Awarded to the student showing greatest proficiency in Copyright, Designs and Confidential Inforation Christopher Round
Elements of Forensic Medicine Victorian Institute of Forensic Medicine Prize Awarded to the student with the best result in Elements of Forensic Medicine Andrea Moore
Evidence Butterworths Prize For excellence in Evidence Alison Groves
Equity & Trusts Brian Benjamin Prize Awarded to the student with the best result in Equity & Trusts Rachael Feenaghty
Honours Holding Redlich Prize Awarded to the student who writes the best final year Honours Thesis John O’Sullivan
Peter Twining Prize Awarded to the Honours student who writes the best thesis the area of Torts Law Julianne Fitzsimon
Supreme Court Exhibition Prize Selected by the Chief Justice on the recommendation of the Dean of the Faculty to the student writing the best final year Honours thesis John O’Sullivan
Supreme Court Prize Awarded to the student selected by the Chief Justice on the recommendation of the Dean of the Faculty to the best student completing final year in the Bachelor of Laws with Honours Lisa Nichols
Industrial Arbitration Freehill Hollingdale & Page Prize Awarded to the student with the best result in Industrial Arbitration Rachel Feenaghty
International Law Sir Owen Dixon International Commission of Jurists Prize Awarded to the student with the best result in International Law Danny Rosen
The Law of Public Listed Companies Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in The Law of Public Listed Companies Michael Caplan
The Lawyer Hall & Wilcox Prize Awarded to the student who achieves the best result in The Lawyer Dean Fraser
Legal Issues in Medicine Ebsworth & Ebsworth Prize Awarded to the student with the best result in Legal Issues in Medicine Christine Allen-Laird and Sebastian Reid
Legal Philosophy Mallesons Stephen Jaques Prize Awarded to the student with the best result in Legal Philosophy David Rushcena
Legal Process Butterworths Prize For excellence in Legal Process Premala Thiagarajan
Media Law Holding Redlich Prize Awarded to the student with the best result in Media Law Sarah Varney
Moot Court Sir Charles Lowe Moot Prize Awarded to the student with the best result in Moot Court Trinidad Wallace
Professional Practice Malleson Stephen Jaques Awarded to the student with the best result in Professional Practice Steven Murray & Wendy Gaddie
Property Butterworths Prize For excellence in Property Lisa Kam
Taxation Arthur Andersen Prize Awarded to the student with the best result in Taxation Anita Bryce
Torts Clayton Utz Prize Awarded to the student with the best result in Torts Albert Dinelli
Awarded to the student with the second best result in Torts Penny Mandylaris
Trial Practice & Advocacy The Jeffrey L Sher Prize Awarded to the student with the best result in Trial Practice & Advocacy Sarah Henderson
Wills, Probate & Administration Butterworths Prize For excellence in Wills, Probate and Administration Kian Meng Lim
Baldwins Prize Awarded to the student with the best result in Wills, Probate and Administration