2004 Prize Winners

Prize

Sponsor

2004 Winner

Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law

Allens Arthur Robinson

Fiona Batten

Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law

Allens Arthur Robinson

Bridgid Cowling

Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law

Allens Arthur Robinson

Patricia  Dermansky

Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law

Allens Arthur Robinson

James O'Brien

Arnold Bloch Leibler Prize for Taxation Law

Arnold Bloch Leibler

Chris Goodyear

Australian Advocacy Institute Prize for the Vis Moot

Australian Advocacy Institute

Benjamin Jellis

Australian Finance Conference Prize for Insolvency

Australian Finance Conference

James Clark

Australian Workers Union Prize for Negotiation and Mediation Law

Australian Workers Union

Emil Georgiev

Baldwins Prize for Wills, Probate and Administration

Baldwins Solicitors

Anna Panayiotis

Blake Dawson Waldron Prize for Contract

Blake Dawson Waldron

Natalia Blecher

Blake Dawson Waldron Prize for InternationalEnvironmental Law

Blake Dawson Waldron

Andrea Collis

Blake Dawson Waldron Prize for Comparitive Anti-Trust Law

Blake Dawson Waldron

Edwina Fenton

Clayton Utz Prize for Torts

Clayton Utz

Damian Hughes

Clayton Utz Second Prize for Torts

Clayton Utz

Veronica Shannon

Clayton Utz Prize for International Commercial Arbitration

Clayton Utz

Sebastian Ko

Clayton Utz Second Prize for International Commercial Arbitration

Clayton Utz

Michelle Bennett

Corrs Chambers Westgarth Prize for Intellectual Property I

Corrs Chambers Westgarth

Oliver Frobose

Corrs Chambers Westgarth Prize for Restrictive Trade Practises

Corrs Chambers Westgarth

Eugenia Levine

Corrs Chambers Westgarth Prize for Intellectual Property II

Corrs Chambers Westgarth

Elizabeth Rivalland

Freehills Prize in Corporations Law

Freehills

Fiona Batten

Freehills Prize in Equity

Freehills

Jaclyn Grant

Freehills Prize in Industrial Bargaining and Arbitration

Freehills

Laura Young

Grice & Grice Prize for the Jessup Moot

Grice & Grice

Sanah Banihali

Grice & Grice Prize for Family, Property and Financial Disputes

Grice & Grice

Kate Beattie

Grice & Grice Prize for Introduction to Family Law

Grice & Grice

Michelle Lesh

William J Grice Award for Parents, Children and the State

Grice & Grice

Kathy Raccanello

Hall & Wilcox Prize for Lawyers, Ethics and Society

Hall & Wilcox

Adam Eldridge

Herbert Geer & Rundle Prize for Evidence

Herbert Geer & Rundle

Megan Esson

Holding Redlich Prize for International Human Rights

Holding Redlich

Bridgid Cowling

Holding Redlich Prize for Labour Organisations

Holding Redlich

Mark D'Arcangelo

Holding Redlich Prize for Media Law

Holding Redlich

Kate Johnson

Holding Redlich Prize for best Honours thesis in Family Law

Holding Redlich

Vicky Kordouli

Hunt & Hunt Prize for Property

Hunt & Hunt

Rachel Lawson

Sir Owen Dixon International Commission of Jurists Prize for International Law

International Commission of Jurists

Sarah Danne

Kumar Amarasekara Prize for Evidence

Kumar Amarasekara Trust

Megan Esson

Lexis Nexis Prize for Constitutional Law

Lexis Nexis

Ling Chew

Lexis Nexis Prize for Administrative Law

Lexis Nexis

Brian Mason

Mallesons Stephen Jaques Prize for Legal Philosophy

Mallesons Stephen Jaques

Ibrahim Abraham

Mallesons Stephen Jaques Prize for Professional Practice

Mallesons Stephen Jaques

Margaret Austin

Mallesons Stephen Jaques Prize for Professional Practice

Mallesons Stephen Jaques

Nadia Deltondo

Mallesons Stephen Jaques Prize for Australian Banking Law

Mallesons Stephen Jaques

Alexandra Patrick

Monahan & Rowell Prize for Skills, Ethics and Research A

Monahan & Rowell

Shelley Goldwasser

Monash Law School Prize for Legal Issues in Medicine

Monash Law School

Eleanor McCracken-Hewson

Monash Law School Prize for Comparitive Constitutions and Rights

Monash Law School

Ibrahim Abraham

Monash Law School Prize for Citizenship and Migration Law

Monash Law School

Dean Churilov

Monash Law School Prize for Restitution

Monash Law School

Dean Churilov

Monash Law School Prize for International Organisations

Monash Law School

Michael Elbourne

Monash Law School Prize for International Law of the Sea 1

Monash Law School

Adam Eldridge

Monash Law School Prize for Conflict of Laws

Monash Law School

Robert Feiner

Monash Law School Prize for Skills, Ethics and Research B

Monash Law School

Travis McGregor

Monash Law School Prize for Skills, Ethics and Research C

Monash Law School

Kwang Rim

Monash Law School Prize for Skills, Ethics and Research D

Monash Law School

Sebastian Ko

Monash Law School Prize for Shareholders Rights and Remedies

Monash Law School

Adrian Quah

Monash Law School Prize for International Criminal Law

Monash Law School

Elizabeth Rivalland

Monash Law School Prize for Law, Gender and Feminism

Monash Law School

Eleanor Thomas

Monash Law School Prize for Administration of Criminal Justice

Monash Law School

Elizabeth Wall

Monash Law School Higher Degrees By Research Students' Publications Prize

Monash Law School

Stephen Yannoulidis

Jeffrey L Sher Prize for Trial Practice and Advocacy

Monash Law School

Eugenia Levine

Sir Charles Lowe Moot Prize for Best Junior Advocate

Monash Law School

Megan Fitzgerald

Sir Charles Lowe Moot Prize for Best Senior Advocate

Monash Law School

Sarah Nicholson

National Australia Bank Prize for Australian Banking Law

National Australia Bank

Alexandra Patrick

Office of Public Prosecutions Prize, dedicated to Carol Keating, for Criminal Law and Procedure

Office of Public Prosecutions

Rose Cameron

Office of Public Prosecutions Prize, dedicated to Carol Keating, for Criminal Law and Procedure

Office of Public Prosecutions

Alistair Fang

Alec Masel Prize for Civil Procedure

Phillips Fox

Arvind Dixit

Alec Masel Prize for Civil Procedure

Phillips Fox

Estelle Frawley

Brian Benjamin Prize for Trusts

Phillips Fox

Eleanor McCracken-Hewson

Peter Twining Prize for Best Honours Thesis in Common Law

Phillips Fox

Evan Griffiths

Phillips Ormonde & Fitzpatrick Prize for Law of the Internet

Phillips Ormonde & Fitzpatrick

Frank Ng

Spring Legal Prize for Advanced Professional Practice

Spring Legal

Rebecca Lambert

Supreme Court Exhibition

Supreme Court of Victoria

Rebecca Monson

Supreme Court Prize

Supreme Court of Victoria

Sandra Draganich

Jack Just Memorial Prize for Advanced Taxation Law

Taxpayers Australia

Evan Griffiths

Thomson Legal & Regulatory Prize for Constitutional Law

Thomson Legal & Regulatory

Ling Chew

Thomson Legal & Regulatory Prize for Legal Process

Thomson Legal & Regulatory

Margaret Walsh

Transport Accident Commission Prize for Administrative Law

Transport Accident Commission

Brian Mason

Victorian Institute of Forensic Medicine Prize for Elements of Forensic Medicine

Victorian Institute of Forensic Medicine

Lisa Crikis