2009 Prize Winners

 

Prize

Supporter

Winner

Alan Missen Prize for the Best Essay on Human Rights

Alan Missen Foundation

Miriam Cullen

Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law

Allens Arthur Robinson

Jerome Martin

Allens Arthur Robinson Prize for Current Issues in Indigenous Rights: International, Comparative and Regional Perspectives

Allens Arthur Robinson

Reece O'Brien

 Arnold Bloch Leibler Prize for Taxation Law

Arnold Bloch Leibler

Daniel Hui

Arnold Bloch Leibler Prize for Insolvency

Arnold Bloch Leibler

David Markham

Australian Advocacy Institute Prize for the Jessup Moot Competition

Australian Advocacy Institute

Yasmine Khan
Raphael Solarsh

Blake Dawson Prize for Comparative Antitrust Law

Blake Dawson

Marianna Linnik

Blake Dawson Prize for Contract A

Blake Dawson

James Brooks

Blake Dawson Prize for Contract B

Blake Dawson

Peter Firus

Blake Dawson Prize for Law and Discrimination

Blake Dawson

David O'Loughlin

Clayton Utz Prize for International Commercial Arbitration

Clayton Utz

Alexander Fawke

Clayton Utz Prize for Torts A

Clayton Utz

Jenna Friedman

Commonwealth Director of Public Prosecutions Prize for Federal Criminal Law

Commonwealth Director of Public Prosecutions

1st Prize - William Fettes
2nd Prize - Stephen Peterson

Corrs Chambers Westgarth Prize for Law of Employment

Corrs Chambers Westgarth

Sarah Colmanet

Corrs Chambers Westgarth Prize for the Vis Arbitration Moot

Corrs Chambers Westgarth

Alexander Fawke

County Court of Victoria Prize for Comparative Criminal Law

County Court of Victoria

Christopher Charalambous

County Court of Victoria Prize for Current Problems in Criminal Law

County Court of Victoria

Nicholas Franich

County Court of Victoria Prize for Negotiation and Mediation Law

County Court of Victoria

Celeste Karavos
Samuel Szoke-Burke

Davies Collison Cave Prize for Biotechnology and the Law

Davies Collison Cave

Thomas McLennan

Davies Collison Cave Prize for Intellectual Property 2

Davies Collison Cave

Andrew Sutherland

Department of Justice Prize for Non-adversarial Justice

Department of Justice

Ryan Kornhauser

Alec Masel Prize for Civil Procedure

DLA Phillips Fox

Kelly Ruffin

Brian Benjamin Prize for Trusts

DLA Phillips Fox

William Watson

Peter Twining Prize for the Best Honours Thesis in Common Law

DLA Phillips Fox

Daisy Darvall
Lionel Wirth

Dr Brian Donovan Memorial Prize for Citizenship & Migration Law

Dr Brian Donovan Memorial Trust

Sean Kelly

Freehills Prize for Equity

Freehills

Matthew Eglezos
Courtney McKay
Genevieve Watt

Hall & Wilcox Prize for Lawyers, Ethics and Society

Hall & Wilcox

Naomi Snyder

Herbert Geer Prize for Advanced Taxation Law

Herbert Geer

Jamshid Abbasszadeh

Holding Redlich Prize for International Human Rights

Holding Redlich

Anna Martin

Holding Redlich Prize for Law, Gender and Feminism

Holding Redlich

Bhawna Jagasia
Kathryn McGregor

Hunt & Hunt Prize for Property A

Hunt & Hunt

Carina Moore

Hunt & Hunt Prize for Property B

Hunt & Hunt

Kelly Goodwin

Sir Owen Dixon Prize for International Law

International Commission of Jurists - Victoria

Julia Kahan

Kumar Amarasekara Prize for Criminal Law

Kumar Amarasekara Bequest

Levona Lavi
Siu-Mei Lim

Law Institute of Victoria Prize for Advanced Professional Practice

Law Institute of Victoria

Sachith Fernando
Fiona Martin
Cameron Myers

LexiNexis Prize for Research and Writing

LexisNexis

Hao-Ran Xu

LexisNexis Prize for Administrative Law

LexisNexis

Michelle Cheh
Matthew Eglezos

LexisNexis Prize for Human Rights in Australian Law

LexisNexis

Alyse Richmond

LexisNexis Prize for Restrictive Trade Practices

LexisNexis

Andrew Asten

Louise Crockett Memorial Prize for Family Law (Parents, Children and the State)

Louise Crockett Memorial Fund

Sarah Kimpton

Mallesons Stephen Jaques Prize for Evidence

Mallesons Stephen Jaques

Benjamin Pask

Mallesons Stephen Jaques Prize for Intellectual Property 1: Copyright, Designs and Confidential Information

Mallesons Stephen Jaques

Emmeline Granger

MLAANZ Ronald Salter Prize for International Law of the Sea I: Marine Resources and Management

Maritime Law Association of Australia and New Zealand

Shaun Blacker

Maurice Blackburn Prize for Law Reform and Community Development

Maurice Blackburn Lawyers

Lisa Grealy

MolinoCahill Lawyers Prize for Construction Law

MolinoCahill Lawyers

Danielle Strain
Benjamin van Weel

Monahan + Rowell Prize for Legal Issues in Medicine

Monahan + Rowell

Chelsea Hill

Monahan + Rowell Prize for Professional Practice

Monahan + Rowell

Gregory Shinsky

2008 Monash Law School Students' Publication Prize

Monash HDR Support Fund

Albert Ounapuu

2008 Monash Law School Students' Publication Prize

Monash HDR Support Fund

Dr Cosmas Moisidis

Jeffrey L Sher Prize for Trial Practice and Advocacy

Monash Law School

Leah Cutri

Lawrence McCredie Prize for Wills, Probate and Administration

Monash Law School

Daniel Crick

Monash Law Schoo Prize for Remedies

Monash Law School

Benjamin Kerlin

Monash Law School Prize for Capital Markets Regulation: A Comparative Perspective

Monash Law School

Sarah Noble

Monash Law School Prize for Comparative European Legal Systems

Monash Law School

Ellen Murphy

Monash Law School Prize for Comparative Perspectives on Crime and Punishment

Monash Law School

Martin Corr
Ellen Murphy

Monash Law School Prize for Conflict of Laws - Private Interanational Law

Monash Law School

Anthony Sciuto

Monash Law School Prize for Consumer Law

Monash Law School

Rachel Hatton

Monash Law School Prize for Family Law Assistance Program - Professional Practice

Monash Law School

Jin Wang

Monash Law School Prize for Family Property and Financial Disputes

Monash Law School

Melanie Kirkpatrick

Monash Law School Prize for International Business Transactions

Monash Law School

Uditha Bernard

Monash Law School Prize for International Criminal Law

Monash Law School

Maida Kopic
Huw Watkins

Monash Law School Prize for International Environmental Law

Monash Law School

Hilary O'Dwyer

Monash Law School Prize for International Law of the Sea II

Monash Law School

Jeremy Noye

Monash Law School Prize for International Organisations

Monash Law School

Annika Anderson

Monash Law School Prize for Introduction to European Union Law

Monash Law School

Caroline Jones
Leah Cutri

Monash Law School Prize for Introduction to Family Law

Monash Law School

Agatha Moczulski

Monash Law School Prize for Law and Social Theory

Monash Law School

Neda Monshat

Monash Law School Prize for Malaysian and Singaporean Legal Systems

Monash Law School

Saie Neal

Monash Law School Prize for Representation of Law in Film

Monash Law School

Claire Deane

Monash Law School Prize for Research Unit 412

Monash Law School

Erol Cinar

Monash Law School Prize for Research Unit A & B

Monash Law School

Jessica Bowman
Daisy Darvall
Jonathan Devenish
Joshua Fisher
Dr Patrick Mahar
Elisha Marriot x 2

Monash Law School Prize for the Best Junior Advocate

Monash Law School

Maria Chen-Ke

Monash Law School Prize for The Judiciary in Comparative Perspective

Monash Law School

Michael Adams

Monash Law School Prize for Transnational Art Law

Monash Law School

Paul Savage
Vachel Spirason

Monash Law School Prize for World Trade Organisation Dispute Settlement

Monash Law School

Liam Drummond-Clark

National Australia Bank Prize for Australian Commerical Law

National Australia Bank

Marcus Schivo

National Australia Bank Prize for Consumer Credit

National Australia Bank

Emilie Maddox

Carol Keating Prize for Criminal Law and Procedure

Office of Public Prosecutions

Kelly Ruffin

Piper Alderman Prize for Best Intellectual Property Student

Piper Alderman

Andrew Sutherland

Russell Kennedy Prize for Environmental Law

Russell Kennedy

William Bartley
Jay Tilley

Sir Charles Lowe prize for the Best Senior Advocate

Sir Charles Lowe Trust

Matthew Eglezos

Supreme Court Exhibition Prize for Best Honours Thesis

Supreme Court of Victoria

Scott Davison

Supreme Court Prize for Best Honours Student

Supreme Court of Victoria

Matthew Eglezos

Transport Accident Commission Prize for Road Trauma Prevention and Compensation: Comparative Analysis

TAC

Anna Hall

Taxpayers Australia Inc. Jack Just Memorial Prize for Comparative Tax Policy

Taxpayers Australia

Luke Woodard

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Contemporary Workplace Relations Law

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Emilie Maddox

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Introduction to Legal Reasoning

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Amit Chowdhury

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Media Law 2

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Anna Schneider

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Torts B

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Siu-Mei Lim

Enid Campbell Prize for Constitutional Law, supported by the Victorian Government Solicitor's Office

Victorian Government Solicitor's Office

Charlotte Som

Victorian Institute of Forensic Medicine Prize for Elements of Forensic Medicine

Victorian Institute of Forensic Medicine

Dean Isreb

Trawalla Prize

Trawalla Foundation

Alessandra Guadagnuolo
Andrew Gargett