2010 Prize Winners

 

Prize name

Prize winner

Sponsor

2010 Monash Law School Students' Publication Prize

Simon Smith

Monash Law School

Alan Missen Prize for the Best Essay on Human Rights

Skye Melki-Wegner

Alan Missen Foundation

Alec Masel Prize for Civil Procedure Supported by DLA Phillips Fox

Dean Isreb

DLA Phillips Fox

Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law

Jasmine Kahan Dean Isreb

Allens Arthur Robinson

Arnold Bloch Leibler Prize for Insolvency

Matthew Lindley

Arnold Bloch Leibler

Arnold Bloch Leibler Prize for Taxation Law

Greg Metter Davy Chen Sarah Tesar

Arnold Bloch Leibler

Australian Advocacy Institute Prize for the Jessup Moot Competition

William Bartley

Australian Advocacy Institute

Blake Dawson Prize for Contract A

Duncan Wallace

Blake Dawson

Blake Dawson Prize for Contract B

Brooke Smith

Blake Dawson

Blake Dawson Prize for Law and Discrimination

Imogen Beynon

Blake Dawson

Brian Benjamin Prize for Trusts Supported by DLA Phillips Fox

Paulina Fishman

DLA Phillips Fox

Carol Keating Prize for Criminal Law and Procedure supported by the Office of Public Prosecutions

Paulina Fishman

Office of Public Prosecutions

Chief Justice Marilyn Warren prize for Best Master of Laws (Juris Doctor)

Robert Stilling

Chief Justice Marilyn Warren AC

County Court of Victoria Prize for Comparative Criminal Law

Christopher Hooper

County Court of Victoria

County Court of Victoria Prize for Current Problems in Criminal Law

Amanda Byrne Nicholas Tehan

County Court of Victoria

County Court of Victoria Prize for Negotiation and Mediation Law

Andrew Asten

County Court of Victoria

Davies Collison Cave Prize for Best Intellectual Property Student

Uditha Bernard

Davies Collison Cave

Davies Collison Cave Prize for Biotechnology and the Law

Kelly Ruffin

Davies Collison Cave

Department of Justice Prize for Non-adversarial Justice

Christopher Hooper

Department of Justice

Dr Brian Donovan Memorial Prize for Crime and gender 406

Remy Kinna

Supported by the Dr Brian Donovan Memorial Trust

Enid Campbell Prize for Constitutional Law Supported by the Victorian Government Solicitor

Jenna Friedman

 the Victorian Government Solicitor

Freehills Prize for Equity

Kelly Goodwin

Freehills

Herbert Geer Prize for Intellectual Property 1: Copyright, Designs and Confidential Information

Victor Tzewui Phiong

Herbert Geer

Holding Redlich Prize for Australian Commerical Law

Andrew Asten

Holding Redlich

Holding Redlich Prize for International Human Rights

Lisa Harrison Skye Melki-Wegner

Holding Redlich

Hunt & Hunt Prize for Property A

Skye Melki-Wegner

Hunt & Hunt

Hunt & Hunt Prize for Property B

Shirlin Wu

Hunt & Hunt

Jeffrey L Sher Prize for Trial Practice and Advocacy

Kristian Rodd

Monash Law School

Kumar Amarasekara Prize for Criminal Law

Paulina Fishman

Kumar Amarasekara Bequest

Law Institute of Victoria Prize for Advanced Professional Practice

Brett Harding

Law Institute of Victoria

Lawrence McCredie Prize for Succession Law

Helen Schneider    Pranita  Fernandes

Monash Law School

LexiNexis Prize for Research and Writing

Duncan Wallace    James Hill

LexisNexis

LexisNexis Prize for Administrative Law

Paulina Fishman

LexisNexis

LexisNexis Prize for Human Rights in Australian Law

Remy Kinna

LexisNexis

LexisNexis Prize for Restrictive Trade Practices

Brodie Same

LexisNexis

Louise Crockett Memorial Prize for Family Law (Parents, Children and the State)

Courtney McKay

Louise Crockett Memorial Fund

Mallesons Stephen Jaques Prize for Australian Banking Law 406

Josephine Tan

Mallesons Stephen Jaques

Mallesons Stephen Jaques Prize for Evidence

Kelly Ruffin

Mallesons Stephen Jaques

Maurice Blackburn Prize for Law Reform and Community Development

Yardena Lankri

Maurice Blackburn Lawyers

MolinoCahill Lawyers Prize for Construction Law

Belinda Nisbet

MolinoCahill Lawyers

Monahan + Rowell Prize for Legal Issues in Medicine

Kathleen Casey  Bridie Druce

Monahan + Rowell

Monahan + Rowell Prize for Professional Practice

Emilia Michael Imogen Beynon

Monahan + Rowell

Monash Law Schoo Prize for Remedies

Emily Coghlan

Monash Law School

Monash Law School Prize for Collective Labour Rights

Kelly Ruffin

Monash Law School

Monash Law School Prize for Comparative consumer bankruptcy

Amy Burton

Monash Law School

Monash Law School Prize for Comparative corporate insolvency and rescue

David Plant

Monash Law School

Monash Law School Prize for Comparative European Legal Systems

Georgina Taylor

Monash Law School

Monash Law School Prize for Comparative Perspectives on Crime and Punishment


Felicity Fox

Monash Law School

Monash Law School Prize for Comparative remedies

Ebony Eades

Monash Law School

Monash Law School Prize for Conflict of Laws - Private Interanational Law

Kristian Rodd Emily Coghlan

Monash Law School

Monash Law School Prize for Consumer Law

Thomas Latage Lambeth

Monash Law School

Monash Law School Prize for Current problems in constitutional law

Isabel Waters

Monash Law School

Monash Law School Prize for Cyberlaw

Indroneel Bhattacharjee

Monash Law School

Monash Law School Prize for Family Law Assistance Program - Professional Practice

Sydarth Balachandran

Monash Law School

Monash Law School Prize for International Commercial Arbitration

Nicholas Batten  Dinh Dinh Dang

Monash Law School

Monash Law School Prize for International Criminal Law

Sarah Lenthall

Monash Law School

Monash Law School Prize for International laws of armed conflict

Sylvester Urban

Monash Law School

Monash Law School Prize for International Organisations

Amanda Shuen

Monash Law School

Monash Law School Prize for International perspectives on torts law

Annika Anderson Penelope Swales

Monash Law School

Monash Law School Prize for Introduction to European Union Law

Jack Rayson-Grant

Monash Law School

Monash Law School Prize for Introduction to Family Law

Jessica Bounds

Monash Law School

Monash Law School Prize for Issues in medical ethics and law

Annika Anderson

Monash Law School

Monash Law School Prize for Law of Employment

Kelly Ruffin

Monash Law School

Monash Law School Prize for Lawyers, Ethics and Society

Marianna Parry

Monash Law School

Monash Law School Prize for Legal philosophy 406

David Taft

Monash Law School

Monash Law School Prize for Product liability Law from a Comparative Perspective

Felicity Fox

Monash Law School

Monash Law School Prize for Research unit B 406

Brennan Ong

 Monash Law School

Monash Law School Prize for Restitution

Amrutha  Ram Mohan                                   Jake Ward

Monash Law School

Monash Law School Prize for Sentencing and sanctions

Annika Anderson  Tara Privitelli

Monash Law School

Monash Law School Prize for Supervised Research Paper

Marianna Parry

Monash Law School

Monash Law School Prize for The Judiciary in Comparative Perspective

Tom Moodie

Monash Law School

Monash Law School Prize for Torts A

Tan Lu

Monash Law School

Norton Rose Prize for Climate change and international law

James Newton

Norton Rose

Norton Rose Prize for Insurance law 406

Philip Wong

Norton Rose

Norton Rose Prize for International Environmental Law

Cristian Urdea

Norton Rose

Peter Twining Prize for Best Honours Thesis in Common Law Supported by DLA Phillips Fox

Kelly Ruffin

DLA Phillips Fox

Russell Kennedy Prize for Environmental Law 406

Hilary O'dwyer Marianna Parry

Russell Kennedy

Sir Charles Lowe Moot Prize for Best Senior Advocate

Hugh Bastiaan

Supported by the Sir Charles Lowe Trust

Sir Owen Dixon Prize for International Law Supported by the  International Commission of Jurists (Victoria)

Trent Hancock

International Commission of Jurists - Victoria

Supreme Court Exhibition Prize for Best Honours Thesis

Evan Peterson

Supreme Court of Victoria

Supreme Court Prize for Best Honours Student

Marianna Parry

 The Supreme Court of Victoria

The Commercial Bar Association of Victoria (Asia Practice) Prize for Malaysian and Singaporean Constitutional Systems.

Martin Corr

Commercial Bar Association of Victoria (Asia Practice section)

The Grey Group Prize for Children's rights in international and domestic law

Randall Kune Katherine Sudholz

The Grey Group

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Contemporary Workplace Relations Law

Kelly Ruffin

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Introduction to Legal Reasoning

Sven Svalbe

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Media Law 1

Chelsea Winter

Thomson Reuters Legal and Australia

Thomson Reuters Legal and Tax Australia Prize for Torts B

Scott Joblin

Thomson Reuters Legal and Tax Australia

Victorian Institute of Forensic Medicine Prize for Elements of Forensic Medicine

Alison Ross

Victorian Institute of Forensic Medicine