2011 Prize Winners

Prize nameSupporterPrize winner
Alan Missen Prize for Best Essay on Human Rights Supported by Alan Missen Foundation Alan Missen Foundation Anna Gibson Jay Nemec
Alec Masel Prize for Civil Procedure Supported by DLA Piper  DLA Piper Andrew Bubb
Allens Arthur Robinson Prize for Corporations Law Allens Arthur Robinson Andrew Prowse
Arnold Bloch Leibler Prize for Taxation Law  Arnold Bloch Leibler Kelly Goodwin Matthew Collins Nancy Nguyen
Ashurst Prize for Contract A Ashurst Sasha Di Sipio
Ashurst Prize for Contract B Ashurst Harley Stewart
Australian Advocacy Institute Prize for the Jessup Moot Australian Advocacy Institute Jeremy Shelley
Brian Benjamin Prize for Trusts Supported by DLA Piper  DLA Piper Kelly Goodwin
Carol Keating Prize for Criminal Law and Procedure  Supported by the Office of Public Prosecutions  Office Public Prosecution  Gabriel Sakkal
Chief Justice Marilyn Warren Prize for Best Master of Laws (Juris Doctor) student Supreme Court of Victoria Minna Paltiel
Clayton Utz Prize for International Commerical Arbitration  Clayton Utz Eleanor Mulholland
Commercial Bar Association of Victoria (Asia Practice) Prize for Malaysian and Singaporean Constitutional Systems Commercial Bar Association of Victoria (Asia Practice) Keara Stretton
County Court of Victoria Prize for Negotiation and Mediation Law  County Court of Victoria Jack Anstey Joanna Dodd
County Court of Victoria Prize for Current Problems in Criminal Law County Court of Victoria Jason Chua Ian Ranson
Davies Collison Cave Prize for Biotechnology and the Law Davies Collison Cave  Eleanor Ratcliffe
Dr Brian Donovan Memorial Prize for International Refugee law and Practice  Supported by the Dr Brian Donovan Memorial Truse Dr Brian Donovan Memorial Trust James Pattison
Enid Campbell Prize for Constitutional Law Supported by the Victorian Government Solicitor's Office  Victorian Government's Solicitor's Office Brooke Smith
Freehills Prize for Equity  Freehills Danielle Phair Skye Melki-Wegner
Freehills Prize for Law of Employment Freehills Chi Kong Fung
Forte Family Lawyers Prize for Famiyl Law Assistance Program Professional Practice Forte Family Lawyers Tristan Nathanielsz
Herbert Geer Prize for Intellectual Property 1: Copyright and Designs Herbert Geer Jessica Cullin
Holding Redlich  Prize for Australian Commercial Law Holding Redlich  Natalie Kaye
Holding Redlich Prize for International Human Rights  Holding Redlich  Christopher Varney
Holding Redlich Prize for Family Property and Financial Disputes Holding Redlich Ngai Min Ching
Hunt & Hunt Prize for Property A Hunt & Hunt Thomas Fallon
Hunt & Hunt Prize for Property B Hunt & Hunt Alexandra Lanyon
Jack Just Memorial Prize for Advanced Taxation Law Monash Law School Jake Ward Maelein Foo
Jeffrey L Sher Prize for Trial Practice and Advocacy Monash Law School Felicity Fox
King & Wood Mallesons Prize for Australian Banking Law King & Wood Mallesons Dominique Mavroyeni Frederick Brodie
King & Wood Mallesons Prize for Evidence King & Wood Mallesons Ian Ranson
Kumar Amarasekara  Prize for Criminal Law Supported by the Kumar Amarasekara Bequest Fund Kumar Amarasekara Bequest Kelly Goodwin
Law Institute of Victoria Prize for Advanced Professional Practice  Law Institute of Victoria Katrina Chow
Lawrie McCredie Prize for Succession Law Supported by Monash Law School  Monash Law School Jessica Cullin
Lexis Nexis Prize for Research and Writing Lexi Nexis Amy Sherman Luke Denham Pierce Russell Samuel Ellemor Tan Mao Lin
Lexis Nexis Prize for Administrative Law Lexis Nexis Lauren John
Lexis Nexis Prize for Restrictive Trade Practices Lexis Nexis Samantha Loff
Louise Crockett Memorial Prize for Introduction to Family law Supported by the family of Ms Louise Crockett Louise Crockett Memorial Fund Nonni Sdraulig
MolinoCahill Lawyers Prize for Construction Law  MolinoCahill Lawyers  Sean Kelly
Monohan + Rowell Prize for Legal Issues in Medicine Monohan + Rowell Nonni Sdraulig
Monohan + Rowell Prize for Professional Practice Monohan + Rowell Ellen Murphy Shaun Blacker
Monash Law School Prize for Best Junior Advocate Monash Law School Gabriella Bornstein
Monash Law School Prize for Collective Labour Rights  Monash Law School Eleanor Demarzi
Monash Law School Prize for Comparative Cyberlaw Monash Law School Kathryn Sharpe
Monash Law School Prize for Comparative Perspectives on European Legal Systems Monash Law School Siu-Mei Lim
Monash Law School Prize for Comparative Legislation and Statutory Interpretation Monash Law School Sara Brown
Monash Law School Prize for Constitutional Law Monash Law School Jing Shin Yap Kenneth Shen Loong Lee
Monash Law School Prize for Consumer Law Monash Law School Brooke Smith
Monash Law School Prize for Corporate Social Responsibility Monash Law School James Patto
Monash Law School Prize for International and Comparative Family Law Monash Law School Imogen White
Monash Law School Prize for International and Comparative Family Law Monash Law School Catherine Oluich
Monash Law School Prize for International and Comparative Trade Mark Law Monash Law School Adrian Wee
Monash Law School Prize for International Criminal Law  Monash Law School Peter Firus
Monash Law School Prize for International Environmental Law Monash Law School Janelle Kenny Adam Arness
Monash Law School Prize for International Environmental Law Monash Law School Jay Nemec Skye Melki-Wegner
Monash Law School Prize for International Perspectives on Torts Law Monash Law School Luke Versace
Monash Law School Prize for European Union Law Monash Law School Jacqueline Bisas
Monash Law School Prize for Introduction to Legal Reasoning Monash Law School Pierce Russell
Monash Law School Prize for Law and issues in Medical Ethics and Law Monash Law School Morag Milton
Monash Law School Prize for Law and Biology Monash Law School Paul Savage Penelope Swales
Monash Law School Prize for Law and Social Theory Monash Law School Aimee Maud
Monash Law School Prize for Law Reform and Community Development   Amanda Thompson
Monash Law School Prize for Law, Gender and Feminism  Monash Law School David Barda Jane Black Rini Krouskos
Monash Law School Prize for Legal Philosophy Monash Law School Jeremy Noye
Monash Law School Prize for Modern Constitutionalism - A Comparative Perpsective Monash Law School Urszula Strus
Monash Law School Prize for Problem Based Learning Seminar Monash Law School Jemma Ritchie
Monash Law School Prize for Public Meets Private - Problems in the Recognition and Enforcement of Rights and Remedies Monash Law School

Stephen Williams

Monash Law School Prize for Research Unit A Monash Law School Kelly Ruffin Srinidhi Kulkarni
Monash Law School Prize for Research Unit B Monash Law School Penelope Swales
Monash Law School Prize for Sentencing and Sanctions Monash Law School Paul Jeffreys Tessa Daws
Monash Law School Prize for Supervised Research Paper Monash Law School Brennan Ong
Monash Law School Prize for The Judiciary in Comparative Perspectives Monash Law School Joanna Dodd
Monash Law School Students' Publication Prize Monash Law School Ronli Sifris runner ups Annegret Kaempf Eric Windholz
Norton Rose Prize for Climate Change and International Law Norton Rose Eleanor Mulholland
Norton Rose Prize for Contemporary Workplace Relations Law Norton Rose Jaclyn El-Hage
Norton Rose Prize for Torts A Norton Rose Kelly Goodwin
Norton Rose Prize for Torts B Norton Rose Brooke Smith
Peter Twining Prize for Best Honours Thesis in Common Law Supported by DLA Piper  DLA Piper Antony Colafella
Russell Kennedy Prize for Environmental Law Russell Kennedy Angela Clark
Sir Charles Lowe Moot Prize for Best Senior Advocate Supported by the Sir Charles Lowe Trust Supported by the Sir Charles Lowe Trust Kiran Iyer
Sir Owen Dixon Prize for International Law Supported by the International Commission of Jurists (Victoria) International Commission of Jurists - Victoria Elisabeth Howard
Supreme Court Exhibition Prize for Best Honours Thesis Selected by the Chief Justice on recommendation of the Dean Supreme Court of Victoria Adamantia Velonis
Supreme Court Prize for Best Honours Student Selected by the Chief Justice on the recommendation of the Dean Supreme Court of Victoria Kelly Ruffin
The Raymond Hind Prize for Design Law and Practice Raymond Hind Natalia Blecher
The Raymond  Hind Prize for Patenting for Commercialisation Raymond Hind Ian Mccauley
The Raymond  Hind Prize for Patents for Inventions Raymond Hind Corrine Porter
Thomson Reuters Prize  for Lawyers Ethics and Society  Thomson Reuters Alina Leikin Sumudu Akurugoda
Thomson Reuters Prize  for Media Law Thomson Reuters Elizabeth Clark
Thomson Reuters Prize for Remedies Thomson Reuters Andrew Black
Thomson Reuters Prize for Criminal Investigation Law and Procedure Thomson Reuters Daryl Sim Felix Ralph Lauren Gore
Trawalla Foundation Prize for Protecting the Rights oof Minorities, Marginalised and Vulnerable People Trawalla Foundation Amy Johnstone
Victorian Institute of Forensic Medicine for Elements of Forensic Medicine Victorian Institute of Forensic Medicine  Irene Drossinos