2015 Prize Ceremony Winners

On this page:

  • Undergraduate Prize Ceremony winners
  • Postgraduate Prize Ceremony winners

Undergraduate Prize Ceremony winners

Prize name Supporter Prize winner
Allens Prize for Corporations Law Allens Madeleine Armstrong
Arnold Bloch Leibler Prize for Property A Arnold Bloch Leibler Alexandra Targett
Arnold Bloch Leibler Prize for Property B Arnold Bloch Leibler Erin Molony
Arnold Bloch Leibler Prize for Taxation Law Arnold Bloch Leibler Erin Molony
Ashurst Prize for Contract B Ashurst Joanna Hewitt
Shmuel Loebenstein
Thomas Thorpe
County Court of Victoria Prize for Negotiation and Conflict Resolution County Court of Victoria Didi Levin
Carol Keating Prize for Criminal Law and Procedure
Supported by the Office of Public Prosecutions
Office of Public Prosecutions Jaimie Chapman
DLA Piper Prize for Best Honours Thesis in Common Law DLA Piper Paul Rota
DLA Piper Prize for Civil Procedure 506 DLA Piper Dane Robinson
DLA Piper Prize for Trusts DLA Piper Millicent Allan
Dulcie and Roy Bethune Prize for Law of Employment
Supported by the Bethune Family
Bethune Family Jonathan Ungar
Enid Campbell Prize for Constitutional Law
Supported by the Victorian Government Solicitor's Office
Victorian Government's Solicitor's Office Alexandra Kvant
Forte Family Lawyers Prize for Professional Practice Forte Family Lawyers Ari Bendet
Herbert Smith Freehills Prize for Equity Herbert Smith Freehills Yonah Baker
Herbert Smith Freehills Prize for Torts B Herbert Smith Freehills Emily Domingo
Gemma Chris
King & Wood Mallesons Prize for Property A Hunt & Hunt Lucinda Merrett
King & Wood Mallesons Prize for Evidence King & Wood Mallesons Anthony Hadjiantoniou
Beatrice Paull
Kumar Amarasekara  Prize for Criminal Law
Supported by the Kumar Amarasekara Bequest Fund
Kumar Amarasekara Bequest Antonia Glover
Lawrie McCredie Prize for Succession Law
Supported by Monash Law Faculty
Faculty of Law Dipika Pal
Molly Baulch
Timothy Hutton
Lexis Nexis Prize for Administrative Law Lexis Nexis Oscar Ruane
Louise Crockett Memorial Prize for Introduction to Family Law
Supported by the family of Ms Louise Crockett
Louise Crockett Memorial Fund Daniel Herszberg
Maddocks Prize for Torts A Maddocks Caitlin Brand
Molino Cahill Lawyers Prize for Construction Law:
Principles and Practice
Molino Cahill Lawyers              Emily Islip
Monash Law Alumni Excellence Prize for Runner up -
Best Bachelor of Laws Honours Student Supported by a prominent group of generous alumni of the Monash Law Faculty (Monash Law Graduates Group 1)
Faculty of Law Graduates Group 1 Noam Kolt
The Monash Faculty of Law Prize for Criminal Law 1 Faculty of Law Anna Wotherspoon
Isabella Beischer
Jacob Flynn   
The Monash Faculty of Law Prize for Foundations of Law Faculty of Law Krisha Reddy
The Monash Faculty of Law Prize for International Laws
of Armed Conflict
Faculty of Law Rebecca Lew   
The Monash Faculty of Law Prize for Public Law and Statutory Interpretation Faculty of Law Lloyd Hutson
The Monash Faculty of Law Prize for Torts Faculty of Law Dafni Samuni
Moray & Agnew Prize for Australian Commercial Law Moray & Agnew Melissa Neo
Sir Charles Lowe Moot Prize for Best Senior Advocate
Supported by the Sir Charles Lowe Trust
Supported by the Sir Charles Lowe Trust Stuart Proposch
Sir Owen Dixon Prize for International Law
Supported by the International Commission of Jurists (Victoria)
International Commission of Jurists - Victoria Genevieve Pope
Slater & Gordon Prize for Best Junior Advocate Slater & Gordon Maya George
Supreme Court Exhibition Prize for Best Honours Thesis Selected by the Chief Justice on recommendation of the Dean Supreme Court of Victoria

Nathan Van Wees

Supreme Court Prize for Best Honours Student Selected by the Chief Justice on the recommendation of the Dean Supreme Court of Victoria Nathan Van Wees
Thomson Reuters Prize  for Lawyers Ethics and Society  Thomson Reuters Noam Kolt
Thomson Reuters Prize  for Media Law 2 Thomson Reuters Erin Molony
Voiceless Prize for Animal Law Voiceless Clare Southwell

Postgraduate Prize Ceremony winners

Prize name Supporter Prize winner
Allens Prize for Australian Legal Reasoning and Methods Allens Rachel Macreadie
Australian Italian Lawyers Association Prize for Advanced Property Law Australian Italian Lawyers Association Daniel Macpherson
Kyra Megele
Blackwood Family Lawyers Prize for Principles of Family Law Blackwood Family Lawyers Lisa Ward
Nina Vallins
Chief Justice Marilyn Warren Prize for Best Master of Laws (Juris Doctor) Student Supreme Court of Victoria Simon D'Angelo
Clayton Utz Prize for Advanced Corporations Law Clayton Utz Elodie Nadon
Lisa Jueres
County Court of Victoria Prize for Principles of Criminal Law and Procedure County Court of Victoria Olivia King
Davies Collison Cave Prize for Overview of Intellectual Property Davies Collison Cave  Thi Nhu Thuy Dinh
Dulcie and Roy Bethune Prize for Law of Employee Relations 
Supported by the Bethune Family
Bethune Family Andrew Black
Katherine Southwell
Emeritus Professor H P Lee Students’ Publication Prize Monash Law Graduates Group 1 Rosemary Langford
Gregory Barclay Prize for Principles of Equity Gregory Barclay Elodie Nadon
Henry Jolson OAM, QC Award for Advanced Mediation: Skills and Theory A
Sponosored by Foley's List
Foley's List Chenae Sparkes
Henry Jolson OAM, QC Award for Negotiation: Essential Skills for Duspute Resolution Sponosored by Foley's List Foley's List Katherine O’Brien
Lachlan Brown Memorial Prize for Principles of Property Law
Supported by the Brown Family
Brown Family Daniel Ayad
Maddocks Prize for Principles of Administrative Law Maddocks Georgia Nickson
Mills Oakley Lawyers Prize for Advanced Evidence and Proof in Litigation Mills Oakley Lawyers Bradford Starkie
Monash Law Alumni Excellence Prize for Runner up – Best Master of Laws (Juris Doctor) Student
Supported by a prominent group of generous alumni from the
Faculty of Law (Monash Law Graduates Group 1)
Faculty of Law Graduates Group 1 Jack Furhpy
The Monash Faculty of Law Prize for Advanced Mediation: Skills and Theory B Faculty of Law Chenae Sparkes
The Monash Faculty of Law Prize for Advocacy: Theory and
Practice
Faculty of Law Lisa Findlay
The Monash Faculty of Law Prize for Ethics in Legal Practice Faculty of Law Lisa Ward
The Monash Faculty of Law Prize for Overview of International
Human Rights Law
Faculty of Law Emilly Gunawan
Sam Dipnall
The Monash Faculty of Law Prize for Principles of Contract Law
A
Faculty of Law Beatrisa Dubinsky
The Monash Faculty of Law Prize for Principles of Corporations
Law
Faculty of Law Elke Nicholson
The Monash Faculty of Law Prize for Principles of Evidence Faculty of Law Georgia Nickson
The Monash Faculty of Law Prize for Principles of Public Law
and Statutory Interpretation
Faculty of Law Emily Morison
The Monash Faculty of Law Prize for Principles of Taxation Faculty of Law Jenni Walker
The Monash Faculty of Law Prize for Principles of Trusts Faculty of Law Jacqueline Pavlidis
Monash Law Faculty Prize for Students' Publication Prize Faculty of Law Rosemary Langford
Moray & Agnew Prize for TortsMoray & AgnewBeatrisa Dubinsky
Venetia Stewart 
Moray & Agnew Prize for Principles of Litigation and Dispute
Resolution
Moray & Agnew Eloise Daff
Jude Hunter
Thomson Reuters Prize  for Principles of Constitutional Law Thomson Reuters Elodie Nadon
William Lye and Cheri Ong Prize for Principles of Contract Law B William Lye and Cheri Ong Alice Waterston
Olivia Cox
Penne Neoh