2018 Prize Winners

On this page:

  • Undergraduate Prize Ceremony winners
  • Postgraduate Prize Ceremony winners

Undergraduate Prize Ceremony winners

Prize nameSupporterPrize winner/s
Arnold Bloch Leibler Prize for Corporations LawArnold Bloch Leibler PrizeAmy Hatfield
Arnold Bloch Leibler Prize for Property AArnold Bloch Leibler PrizeAmy Catanzariti, Rebecca Trytell
Arnold Bloch Leibler Prize for Property BArnold Bloch Leibler PrizeHarrison Jones
Arnold Bloch Leibler Prize for Taxation LawArnold Bloch Leibler PrizeTim Wells
Ashurst Prize for Contract BAshurstAmy Catanzariti, David Lim
Colin Biggers & Paisley Foundation Prize for International Human RightsColin Biggers & Paisley FoundationJessie Jinyao Sun
County Court of Victoria Prize for Negotiation and Conflict ResolutionCounty Court of VictoriaNufar Gofman
Davies Collison Cave Prize for Copyright and DesignsDavies Collison CaveChavah Apfelbaum
DLA Piper Prize for Litigation and Dispute ResolutionDLA PiperNoa Bloch, Antony Kennett
DLA Piper Prize for TrustsDLA PiperZoe Tripovich
Forte Family Lawyers Prize for Professional PracticeForte Family LawyersNicole Clark, Daniel Kieltyka
King & Wood Mallesons Prize for Contract AKing & Wood MallesonsDavid Lim
King & Wood Mallesons Prize for EvidenceKing & Wood MallesonsMadhawa Mapa
KPMG Prize for Australian Commercial LawKPMGSophie Ng, Andrew Sheed
Maddocks Prize for Public Law and Statutory InterpretationMaddocksCatherine Zhou
Moray & Agnew Prize for Construction LawMoray & AgnewHyung Joo Kim
Slater & Gordon Prize for Best Junior AdvocateSlater & GordonFelicity Leong
Thomson Reuters Prize for Lawyers Ethics in PracticeThomson ReutersMaximilian Plitsch, Adrian Vosk
Thomson Reuters Prize for Media Law 1Thomson ReutersRose Smith
UniSuper Prize for Administrative LawUniSuperDafni Samuni
Victoria Legal Aid – Family Dispute Resolution Service Prize
for Non-Adversarial Justice
Victoria Legal Aid – Family Dispute Resolution ServiceArundhathi Lekshmi
Carol Keating Prize for Criminal Investigation Law and Procedure
Supported by the Office of Public Prosecutions
Office of Public ProsecutionsHenry Kiellerup
Carol Keating Prize for Criminal Law and Procedure 2
Supported by the Office of Public Prosecutions
Office of Public ProsecutionsAnna Wotherspoon
Enid Campbell Prize for Constitutional Law
Supported by the Victorian Government Solicitor’s Office
Victorian Government Solicitor’s OfficeLorena Stents
Francis Trindade Prize for Torts Sarah Leong
Kumar Amarasekara Prize for Criminal Law 1
Supported by the Kumar Amarasekara Bequest Fund
 Dheryasheil Bhatia, Anthea Digiaris
Lawrie McCredie Prize for Succession Law
Supported by the Faculty of Law
Monash University, Faculty of LawNicolette Tan
Louise Crockett Memorial Prize for Introduction to Family Law
Supported by the Family of Ms Louise Crockett
 Lucinda Chau
Sir Charles Lowe Moot Prize for Best Senior Advocate
Supported by the Sir Charles Lowe Trust
 Simon Maclsaac
Sir Owen Dixon Prize for International Law
Supported by the International Commission of Jurists (Victoria)
International Commission of Jurists (Victoria)Madeleine Goldberg
Monash Law Alumni Excellence Prize for Runner up – Best Bachelor of Laws Honours Student
Supported by Robyn Campbell, Phoebe Dunn, Robyn Griffin, James Hawkins,
Andrew Kroger, Tony Pane and John Steven
 Andrew Belyea-Tate
Supreme Court Exhibition Prize for Best Honours Thesis
(Officially awarded at the Supreme Court of Victoria Ceremony)
Supreme Court of VictoriaJacob Flynn
The Monash Faculty of Law Prize for the Best Honours ThesisMonash University, Faculty of LawJacob Flynn
Supreme Court Prize for the Best Honours Student
(Officially awarded at the Supreme Court of Victoria Ceremony)
Supreme Court of VictoRose Smith
The Monash Faculty of Law Prize for the
Best Honours Student
Monash University, Faculty of LawRose Smith

Postgraduate Prize Ceremony winners

Prize nameSupporterPrize winner/s
Arnold Block Leibler Prize for Australian Legal Reasoning and MethodsArnold Block LeiblerJordan Bova, Samuel Monigatti
Australian Italian Lawyers Association Prize for Advanced Property LawAustralian Italian Lawyers AssociationBridget Pardy, Stephanie Parsons
Blackwood Family Lawyers Prize for Principles of Family LawBlackwood Family LawyersAndré Retrot
Colin Biggers & Paisley Foundation Prize for
Overview of International Human Rights Law
Colin Biggers & Paisley FoundationJames Moody
County Court of Victoria Prize for Principles of Criminal Law and ProcedureCounty Court of VictoriaIsaac Johanson-Blok, Monique Pankhurst
Davies Collison Cave Prize for Overview of Intellectual PropertyDavies Collison CaveDavina Colquhoun
Maddocks Prize for Principles of Administrative LawMaddocksBeatrisa Dubinsky
Mahlab Recruitment Prize for Ethics in Legal PracticeMahlab RecruitmentJong Pil Kim
McDonald Murholme Prize for Law of Employee RelationsMcDonald MurholmeTodd Herskope
Mills Oakley Lawyers Prize for Advanced Evidence and Proof in LitigationMills Oakley LawyersSophie Donaghey, Ashlee Maywald
Moray & Agnew Prize for Principles of TortsMoray & AgnewXiaofei Lu
Moulton Family Prize for Principles of Contract Law AMoulton FamilyAaron Goldsworthy, Peter Hession, Daniel Pederick
Thomson Reuters Prize for Principles of Constitutional LawThomson ReutersJoshua Finn
Henry Jolson OAM, QC Award for Advanced Mediation: Skills and Theory A
Sponsored by Foley’s List
Foley’s ListBeatrisa Dubinsky
Henry Jolson OAM, QC Award for Negotiation: Essential Skills for Dispute Resolution
Sponsored by Foley’s List
Foley’s ListClare Manning
Lachlan Brown Memorial Prize for Principles of Property Law
Supported by the Brown Family
 Rachel Gibney
Prize for Advanced Mediation: Skills and Theory B
Supported by Mr Tim North QC
 Beatrisa Dubinsky
Cheri Ong and William Lye OAM QC Prize for Principles of Contract Law B Jeremy Soh
Emeritus Professor H P Lee Student’s Publication Prize
Supported by Robyn Campbell, Mark Hayes, Jane Hodder and Kathie Sampson
 Prize winner: Jeremie Bracka
Runners-up: Tanjina Sharmin, David Tan
Monash Law Alumni Excellence Prize for Runner-up
Best Master of Laws (Juris Doctor) Student
Supported by Robyn Campbell, Phoebe Dunn, Robyn Griffin,
James Hawkins, Andrew Kroger, Tony Pane and John Steven
 Beatrisa Dubinsky
Professor the Honourable Marilyn Warren AC
Prize for Best Master of Laws (Juris Doctor) Student
Supported by Professor the Honourable Marilyn Warren AC
and a prominent group of generous alumni from the Faculty of Law
 Venetia Stewart
The Monash Faculty of Law Prize for Best Master of Laws (Juris Doctor) StudentMonash University, Faculty of LawVenetia Stewart