Law Students' Society competition winners

About Monash Law Students' Society (LSS) legal competitions

Monash Law Students' Society runs annual legal competitions which aim to promote students' legal education through developing critical thinking, legal problem solving and presentation skills.

These legal competitions include Moot Courts, Witness Examination, Client Interview, Negotiation and Paper Presentation.  All competitions are adjudicated by legal professionals and open to all Monash LLB/Juris Doctor students who are members of the Monash Law Students' Society.

Competitions are run during the first half of semesters 1 and 2 of the undergraduate calendar.

For more information, contact the Monash Law Students' Society.

Competition winners

Senior Team winners

YearWinner
2016 Beatrice Paull
Andrew Elder
Andrew Belyea-Tate
2015 Stuart Proposch
Sarah Ward
Patrick Kelly
2014 Stephen Moore
James Beavis
Rebecca Lew
2013 Duncan Wallace
Jamie Blaker
Lynton Brooks
2012 Tom Moodie
Chris Hooper
Felicity Fox
2011 Kiran Iyer
Cameron Grant
Damien Bruckard
2010 Hugh Bastiaan
Michael Beaconsfield
Julianna Marshall
2009 Nil
2008 Nil
2007 Katie O'Byrne
Jess O'Brien
Kaja Strzalka
2006 Kieran Mihaly
Tim Hall
Robert Kovacs
2005 Sean Modd
Fleur Dillon
2004 Daniel Sala
Sarah Nicholson
2003 Helen Tiplady
Eddie Gisonda
Andrew Barraclough
2002 Michael Smith
Amanda Wolthuizen
Simin Kocdag
2001 Daniel Feldman
Christopher Young
Deivina Peehamparam
2000 Justin Mereine
Dio Mrocki
Kate Bolster
1999 Megan O'Sullivan
Sanya Reid-Smith
Jackson Lam
1998 Fraser Cameron
Christopher Fladgate
Anna Skarbek
1997 Lyndal Turner
Cameron Marshall
1996 Elizabeth Knight
Matthew Swinn
1995 Alistair Pound
Narelle McKenzie
1994 Adrian Fung
Patricia Ho
Katie Coghlan
1993 Paul Ronalds
Catherine Dunlop
1992 Richard Moshinsky
Danielle Wrobel
1991 Sarah Hinchey
Lachlan Wraith
Anna Lally
1990 Peter Triandos
Arthur Apostolopoulos
1989 James Cooper
Jennifer Stone
1988 Daniel Hunter
John Tuck
Kenneth Adams
1987 Philip Fraher
Edwina Ellis
Kristine Hanscombe
1986 Toni Lalor
Christopher Wallis
Alison Harper
1985 Toni Lalor
Stuart Brown
Alister McNab
1984 Peter Ronec
Sydney Low
Robert Peter

Junior Team winners

YearWinner
2016 Arman Saffar
Simon MacIsaac
Marley Angus
2015 Aimi Tran
Maya George
2014 Yannis Goutzamanis
James Wong
Matthew Tran
2013 Katherine Moore
Sam Myers
Stuart Proposch
2012 Jamie Blaker
Candy Colman
Jack Kenchington-Evans
2011 Duncan Wallace
Gabriella Bornstein
Lynton Brooks
2010 Ryan Perera
Wilson Ding
2009 Raymond Au
Maria Chen-Ke
Angfeng He
2008 Andrew Black
Daniella Phair
Nita Rao
2007 Nick Bearlin-Allardice
Glen Berman
Alex Fawke
2006 Nick Harrison
Alex Goddard
2005 Edward Russell
Liam O'Connor
Andrew Bushivell
2004 Rupert Watters
Megan Fitzgerald
Hannah Amos
2003 Danielle Nahum
Simin Kocdag
Roland Dillon
2002 Ben Davies
Keith Wolahan
Heila Arsala
2001 Eddy Gisonda
Andrew Di Pasquale
Ann McCashland-Pexton
2000 Benn McGrady
Tamieka Spencer
Jane Fiske
1999 Amanda Wolthuizen
Christopher Morris
Luke Pelligrini
1998 Alexis Eddy
Julie Haylett
Alexander McKellar
1997 Lee O'Mahony
Dragi Ristevski
Libby Paul
1996 Nicole Bieske
Christopher Fladgate
Anna Skarbek
1995 Sarah Barker
Amanda Ferraro
1994 Anita Bryce
Abigail McGregor
Catherine Greene
1993 David Klempfner
Alexander King
1992 Charles Thompson
Anna Lally
1991 Shaun Ginsbourg
Bradley Newton
1990 Duncan Murray
James Kennedy
1989 Clare Trantor
Tany Winton-Smith
Elizabeth Patrick
1988 Sasha Stepan
Charles Power
Steve Moore
1987 Damien Ikalec
Peter Dreher
Patrizia Mercuri
1986 Kenneth Stanton
Mini Menon
Paul Street
1985 Ross Levin
Priscilla Boreham
Sarah Rustichelli

Best Advocate - Senior

YearWinner
2015 Stuart Proposch
2014 Stephen Moore
2013 Duncan Wallace
2012 Tom Moodie
2011 Kiran Iyer
2010 Hugh Bastiaan
2009 Matthew Eglezos
2008 Karen Allardice
2007 Matthew Eglezos
2006 Kieran Mihaly
2005 Sean Modd
2004 Sarah Nicholson
2003 Nil
2002 Keith Wolahan
2001 Nil
2000 Dion Mrocki
1999 Sandro Goubran
1998 Christopher Fladgte
1997 Cameron Marshall
1996 Matthew Swinn
1995 Alexander King
1994 Patricia Ho
1993 Catherine Dunlop
1992 Richard Moshinsky
1991 Elizabeth King
1990 Nicholas Creed
1989 James Cooper
1988 Kristine Hanscombe
1987 Philip Fraher
1986 Toni Lalor
1985 Toni Lalor
1984 Alan Swanwick

Best Advocate - Junior

YearWinner
2015 Maya George
2014 James Wong
2013 Katherine Moore
2012 Candice Coleman
2011 Gabriella Bornstein
2010 Nil
2009 Maria Chen-Ke
2008 Michael Beaconsfield
2007 Keren Benjamin
2006 Danijela Malesevic
2005 Edward Russell
2004 Megan Fitzgerald
2003 Nancy Collins
2002 Nil
2001 Eddy Gisonda
2000 Tamieka Spencer
1999 Christopher Morris
1998 Tansy Beer 
1998 Justine Lau
1997 Lisa Kam
1996 Christopher Fladgate
1995 Sarah Barker
1995  Amanda Ferraro
1994 Anita Bryce
1993 Patricia Ho
1992 Catherine Dunlop
1991 Timothy Jacobs
1990 Duncan Murray
1989 Sharon Johns
1988 William Shorten
1987 Fiona Blackmore
1986 Kenneth Stanton
1985 Philip Fraher

Witness Examination

YearWinner
2016 Michael Nguyen
2015 Timothy Rankin
2014 Hazel Whalley
2013 Matthew Daly
2012 Geerthana Narendren
2011 Paul Assad
2010 Paul Assad
2009 Nil
2008 Albert Ounapau
2007 Fiona Lander
2006 Karen Allardice
2005 Bianca Friedman
2004 Elisa Robinson (nee  Sturzaker)
2003 Nil
2002 Andrew Maynes 
2002 Tamieka Spencer
2001 Renee Pollak
2000 Lee O'Mahony
1999 Tansy Beer
1998 Robin Bayley
1997 Jonathan Arkins
1996 Hamish Austin
1995 Daniel Preston
1994 Andrew Dickenson
1993 Alexander Lauber
1992 Jonathan Moore
1991 Nicholas Creed

Client Interview

YearWinner
2016 Emina Hidic
Stephanie O'Leary
2015 Amelia Barrow
Rita Scammell
2014 Jessica Richard
Nicolas McMaster
2013  Jonathan Chan
Jessica Nunn
2012 Ryan Abotomey
Jake Spain
2011 Emma Newnham
Kelly Goodwin
2010 Natasha Wilson
Daniel Wolfe
2009 Nil
2008 Nil
2007 Agatha Moczulski
Michael Beaconsfield
2006  David Rubinek
Avi Schwarcz
2005 Eva Richards
Karen Allardice

First Year Moot

YearWinner
2016 Cait Ryan
Eliza Nugen
Joseph McDonald
2015 Joshua Kaye
Matthew Wong
2014 Jonathn Brooking
Mark James
2013  Adrian Vosk
Aaron Chisholm (Best speaker)
Frank Li
2012 Thomas Cleeve
Stefan Vujacic
Tom Smalley (Best speaker)
2011 Mitch Harvey
Cameron Royce
2010 Nicholas Brinkley
Candice Coleman
Jack Kenchington-Evans
2009 Nil
2008 Nil
2007 Nita Rao
Charlotte Frainch
Andrew Black (Best speaker)
2006  Cameron Grant
Kieran Iyer
Damien Bruckard
2005 David Sanders
Andrew Conley
  2004 Merav Bloch
Monika Aronfeld
Brad Barr
2003 Nil
2002 Vidal Vanhoof
Rod Radcliffe
Sophie Conquest

Negotiation

YearWinner
2016 Rachel McCloskey
Jessica Ginberg
2015 Callum Lam
Jason Han
2014 Toby Rozenblit
Jason Segal
2013 Sam Doyle
Vanettia Milne
2012 Harley Stewart
Jack Kenchington Evans
2011 Stephen Moore
Elizabeth Park
2010 Ellizabeth Clark
James Moyle
2009 Nil
2008 Ni
2007 Michael Beaconsfield
Alex Fawke
2006 Nil
2005 Sam Tovey
Nick Musgrave

IHL Moot

YearWinner
2016 Nicole Chan
Alister Merry
2015 Emily Scott
Arman Saffar
Elizabeth Bird
2014 Ellie Wyatt
Josh Sheppard
2013  Elissa Young
Gisela Nip
Ben McIver
2012 Elissa Young (Best speaker)
Gisela Nip
Ben McIver
2011 Nil
2010 Sylvester Urban
Katrina Chow
2009 Nil
2008 Ni
2007 Nil
2006  Jess O'Brien
Katie O'Byrne (Best speaker)
Sarah Goodyear
2005 Nil
    2004  Richard Hutchings
Eugenia levine