Faculty Staff and Postgraduate Awards

Early Career Researcher

  • 2017: Dr Alexa Delbosc
  • 2014: Dr David McCarthy
  • 2010: Prof PG Ranjith

Excellence in Research

  • 2015: A/Prof. Wenhui Duan
  • 2009: Dr Belinda Hatt (Kenneth Hunt Medal for Excellence in Research)
  • 2008: Prof Ana Deletic (Dean’s Award for Excellence in Research)

Excellence in Teaching

  • 2015: Dr Mohan Yellishetty
  • 2012: Dr Gavin Mudd
  • 2011: A/Prof Frank Collins

Exceptional Performance by a HEW Staff Member

  • 2010: Mrs Jenny Manson
  • 2009: Mr Chris Powell
  • 2008: Mr Chris Powell

Faculty Alumni of Year

  • 2014: Dr David McCarthy

Honours Student Supervision

  • 2018: Dr Amin Heidarpour
  • 2015: A/Prof Barry Bai

Postgraduate Supervision

  • 2015: A/Prof. Barry Bai
  • 2014: Prof PG Ranjith

Postgraduate OHS Award

  • 2009: Miss Emily Payne

Research Impact (Economic and Social Impact)

  • 2017: Professor Graham Currie and Dr Alexa Delbosc

Best Postgraduate Publication Award

  • 2018: Wanniarachchillage, Ayal Maneth Wanniarachchi, Ehsan Ahmadi, Arooran Aounthararajah, Fatemeh Azhari, Seyed Sadeghi, Gnamani Wanniarachchige, Adam Charette-Castonguay, Belal Bakheet, Martijn  Kuller
  • 2017: Ashani Ranathunga, Timothy Werner, Gardiya De Silva, Mustafizur Rahaman, Richard Amoh-Gyimah, Zhujing  Zhang, Qianhui Zhang, Stephen Northey, Farahi Mojtaba, Yanlong Zheng, Mohammed Faizal, Hoang Nguyen, Rui Jiang
  • 2016:
    • Geo - Mohammad Faizal
    • Resources - Y. Zheng
    • Structures - Mojtaba Farahi
    • Transport - Richard Amoh-Gyimah
    • Water - Dusan Jovanovic
    • Fatemeh Javidan
    • Seyyed Hosseini
  • 2015
    • Geomechanics - Tharaka Rathnaweera
    • Structure - Samuel Chuah
    • Transport - Farhana Naznin
    • Water - Mei Sun Yee
  • 2014:
    • Water - Xiaoling Wu
    • Structures - Sindu Satasivam
    • Geomechanics - Nadeesha Ukwattage
    • Transport - Charitha Dias
  • 2013:
    • Geomechanics - Wasantha Liyanage
    • Transport - Kayvan Aghabayak
  • 2012:
    • Geomechanics - Navinda De Silva
    • Structures - Chao Wu
    • Transport - Kayvan Aghabayk
    • Water - Matthew Burns
  • 2011:
    • Geomechanics - Samintha Perera
    • Structures - Young-Sun Heo
    • Transport - Amir Sobhani
    • Water - Katherine Lizama