Leadership Team, Committees and Coordinators

Leadership Team

Head of School Andrew Mackintosh
Deputy Head Andrew Tomkins
School Executive Committee Andrew Mackintosh (Chair)
Ailie Gallant, Julie ArblasterAndrew Tomkins, Ruth Reef,
Tien Chin Chen (ex officio)
Chair of Education Committee /
Curriculum and Training Committee
Ruth Reef
Chair of Research Committee Julie Arblaster
Chair of Higher Degree Research/Postgraduate Studies Committee Ailie Gallant
School Manager Tien Chin Chen

School Committees

School Executive Committee Andrew Mackintosh (Chair)
Andrew Tomkins, Ailie Gallant, Julie Arblaster, Ruth Reef, Tien Chin Chen (ex officio)
Education Committee
Curriculum and Training Committee
Ruth Reef (Chair), Marion Anderson, Andrew Frierdich, Roberto Weinberg , Shayne McGregor, Laurent Ailleres, Rob Oakley
Research Committee Julie Arblaster (Chair), Andrew Frierdich, Joël Brugger, Steven Siems, Ian Cartwright, Oliver Nebel, Adam Kessler
Early Career Researcher CommitteeRichard Jones, Erin Martin, Bethan White
Higher Degree Research/Postgraduate Studies Committee Ailie Gallant (Chair), Martin Singh, Xuan Zhu, Fabio Capitanio, Joël Brugger, Rob Oakley
Student Experience Committee Shayne McGregor
Industry & External Engagement Andrew Frierdich (Chair), Vanessa Wong, Rahul Ram
School Seminar CoordinatorsMartin Singh, Andrew Frierdich , PGC student representative
Occupational Health & Safety (OHSE) Committee Andrew Mackintosh (Chair)
Tien Chin Chen, Junnel Alegado & Leigh Burgess (Safety Officers), Silvana Katragadda, Massimo Raveggi, Yona Nebel Jacobsen, Barbara Etschmann, Oliver Nebel, Christine Hi, PGC representative
Postgraduate Student Committee (PGC) Hoseong Lim, Fatemeh Amirpoorsaeed, Marycarmen Martinez Diaz, Sarah Alkemade, Angus Rogers, Alanis Olesch-Byrne, Tahnee Burke, Ella Lausberg
Gender Equity & Inclusion Committee Vanessa Wong (Chair), Melanie Finch (Deputy Chair), Felicity McCormack, Andrew Tomkins, Laurent Ailleres, Yona Nebel JacobsenPeter Betts, James Driscoll, Andrew Mackintosh (ex officio), PGC representative. 

School Coordinators

1st Year Coordinator Marion Anderson
2nd Year Coordinators Ian Cartwright, Shayne McGregor, Xuan Zhu, Ruth Reef
3rd Year Coordinators Jeffrey Stilwell, Shayne McGregor, Xuan Zhu, Ruth Reef
Honours Coordinator Laurent Ailleres (Alternate: Dietmar Dommenget / Ruth Reef)
Honours Coordinator for:
ESC
ATM
ENV/GES

Laurent Ailleres
Dietmar Dommenget
Ruth Reef

MSc Coursework Coordinator
MSc Earth Science,
MSc Atmospheric Science

Sandy Cruden (Alternate: Robin Armit)
Michael Reeder
Postgraduate Coordinator Ailie Gallant (Alternate: Martin Singh)
Lab Coordinator Oliver Nebel
Moodle CoordinatorRob Oakley, Yuzhou Lin

Faculty Committees and Roles

Science Senior Management Committee (SSMC) Andrew Mackintosh
Associate Dean Graduate Research Peter Betts
Faculty Research Committee Julie Arblaster
Faculty Research Degrees Committee Ailie Gallant
Science Board of Studies Ruth Reef, Vanessa Wong
Faculty Undergraduate Learning and Teaching Committee Ruth Reef, Vanessa Wong
Faculty Gender Equity & Inclusion Committee Vanessa Wong (Alternate: Melanie Finch)
Sir John Monash Science School (JMSS) Liaison and Curriculum Development Marion Anderson
Academic Progress Committee Ruth Reef, Martin Singh
BSc Advanced-Research Coordinator Vanessa Wong
Credit Assessors Committee Marion Anderson (EAE1011 + EAE1022)
Ian Cartwright (2nd & 3rd Year Earth Science)
Xuan Zhu (2nd & 3rd Year Geographical Sciences)
Shayne McGregor (2nd & 3rd Year Atmospheric Science)


Alternates: 
Ian Cartwright / Vanessa Wong (1st Year)
Marion Anderson (2nd & 3rd Year Earth Science)
Vanessa Wong (2nd & 3rd Year Geographical Science)
Steven Siems (Atmospheric Science)